Divadlo pre deti

Jan Karafiát (1846 – 1929)

Chrobáčikovia


Dramatizácia: Kamil Žiška

Nuž nevieme, či nám uveríte, ale svätojánske mušky majú svoje domčeky a v nich malé izbičky a v izbičkách stoličky a na stole vázu a na poličke hrnček a v hrnčeku medík a v medíku radosť. Veru, je to u nich skoro ako u nás. Ibaže, keď my máme deň, oni majú noc. A keď je u nás noc, oni majú deň. Zaujímavé je, že aj chrobáčikovia chodia do práce. Vtedy si zoberú so sebou lampášiky a svietia ľuďom na cesty, aby nepoblúdili. Tak, ako v našom svete, je i v svete chrobáčikov veľa detí a tiež dosť starostí. A to ste vedeli, že aj chrobáčikovia majú svoje sny? Že sa vedia aj nahnevať? A dokonca si aj odpustiť? No a videli ste už niekedy chrobáčikov piť rannú rosu? A čo je najneuveriteľnejšie, niekedy večerajú špagety! Ešte stále nám neveríte? Príďte sa pozrieť do Divadla Viola, že je to naozaj tak. Budeme sa na vás tešiť. Vieme urobiť v divadle zázrak: keď je vonku deň, u nás na javisku je noc. Ale našťastie svätojánske mušky nám vedia vždy posvietiť, takže sa nikto z vás určite nestratí.

Jan Karafiát napísal svoju slávnu rozprávku CHROBÁČIKOVIA ešte koncom 19. storočia, takže malí hrdinovia jeho krehkého príbehu už viac ako sto rokov preletujú z knižky do knižky. Nové a nové vydania tohto "malého - veľkého" diela sa až do dnešných dní dostávajú do rúk detí, ktoré spolu so svätojánskymi muškami zažívajú ich nenápadné trampoty. 

Predstavenie je určené deťom od 4 do 9 rokov, avšak nielen im, vítaní sú všetci tí, čo neprestali snívať. Uskutoční sa v novej divadelnej sále centra pre umenie VIOLA
Predstavujeme realizačný tím:

Režisér, scenárista a autor hudby


Kamil Žiška (1978)
Odbor divadelná réžia a dramaturgia absolvoval na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave v roku 2004 v ročníku profesora Ľubomíra Vajdičku. Jeho absolventským výstupom bola inscenácia frašky Fernanda Crommelyncka Veľkolepý paroháč, za ktorú získal nomináciu na ocenenie DOSKY v kategórii Objav sezóny 2004. Po skončení štúdia spolupracoval s mnohými profesionálnymi slovenskými divadlami ako režisér, autor, hudobník, textár či dramaturg (Slovenské komorné divadlo Martin, Trnavské divadlo, Radošinské naivné divadlo, Divadlo LUDUS, Bratislavské bábkové divadlo a ďalšie). V roku 1996 spolu s režisérom Jakubom Nvotom založili kabaretný súbor Túlavé divadlo, kde autorsky spolupracujú dodnes. Jeho inscenácia A budeme si šepkať (SKD Martin, 2009) hosťovala v roku 2010 na IV. divadelnom festivale Demoludy v poľskom Olsztyne a v roku 2011 na festivale MittelFest v talianskom Cividale. Je nositeľom niekoľkých prestížnych divadelných ocenení. Okrem profesionálneho divadla pôsobí aj v ochotníckych súboroch v Hornej Strede a v Modranke. V súčasnosti nemá stále angažmán v žiadnom z divadiel. Naďalej hosťuje na popredných divadelných scénach po celom Slovensku.


Herci

Petra Kriváčková
Pochádza z Kysuckého Nového Mesta. Vyštudovala operný spev na konzervatóriu a herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici. 6 sezón spievala v zbore Štátnej opery v Banskej Bystrici. Tri a pól sezóny bola členkou umeleckého súboru Spišského divadla. V súčasnosti je už štvrtým rokom zdravotným klaunom Ruby Naruby v o.z. Červený nos Clowndoctors a druhý rok vyučuje spev a vedie literárno-dramatický odbor na ZUŠ v Kysuckom Novom Meste. Príležitostne spolupracuje s divadlom Kontra, Divadlom teatrálnej skratky, Králiky z klobúka a i., vedie divadelné worskshopy pre deti a mládež a tiež sama absolvuje workshopy divadelného, aj iného druhu, pretože skúseností nie je nikdy dosť.Peter Biž
Desať rokov hráva výlučne pre detského diváka. Päť rokov s banskobystrickým divadlom Clipperton rozprávky Popoluška, Cisárove nové šaty, Princezná so zlatou hviezdou na čele, Čert a Káča, Kozliatka. S týmito titulmi prejazdil s divadlom celé Slovensko.
Prvú sezónu, v roku 2009, hrával v rozprávkovej dedinke Habakuky na Donovaloch, ktorou ju aj otvorili širokej verejnosti. S Martinským divadelným centrom urobil rozprávku Múdry Maťko a blázni a pre študentov stredných škôl hru Hobit. Spolupracuje aj s bábkovým divadlom Babadlo v Prešove a je súčasťou univerza JANČIČI z Košíc. Samozrejme, najviac sa venuje klaunovaniu pre občianske združenie ČERVENÝ NOS - CLOWNDOCTORS, kde pod menom Humerus Medicinuš už 8 rokov navštevuje detských pacientov v jednotlivých nemocniciach na Slovensku.Annie M.G. Schmidt

ŠPINUŠKA

Dramatizácia: Katarína Jánošová

Prvá slovenská divadelná adaptácia kultovej holandskej knihy Annie M.G. Schmidt a Fiep Westendorpa

„Bolo raz jedno dievčatko, ktoré sa volalo Špinuška, pretože bola vždy ufúľaná a ustavične celá od čohosi zamazaná. Iba ak práve nevyšla z vane. Ale nikdy nevydržala čistá dlhšie ako pol hodinu.“

Máte plnú hlavu zákazov a príkazov? Musíte byť dokonalé? Učesané, umyté, poslušné a tichučké? A nikto nechápe, že ste prosto deti! A že nechcete byť ako zo škatuľky? Už nič nevysvetľujte a vezmite rodičov do divadla. Čaká tam na vás dievčatko, ktoré je také špinavé a ufúľané, že ho často nepozná ani vlastná mama. Dievčatko, ktoré má hniezdo na hlave a pod ním plnú hlavu skvelých nápadov. Lebo kto sa hrá a stále čosi vymýšľa, ten sa zväčša zašpiní. A tiež si zväčša užije. Život veselý a plný prekvapení. Nuž neváhajte, pripravte si bránice, poriadne ich preperieme v smiechovej vode!
Predstavujeme realizačný tím:


RežisérJúlia Rázusová
Absolventka divadelnej réžie na divadelnej fakulte VŠMU. Spoluzakladateľka Prešovského národného divadla. Pôsobí ako aktívna režisérka v činoherných, bábkových ako aj nezávislých divadlách na Slovensku. Je čerstvou držiteľkou ocenenia Dosky 2017 za réžiu inscenácie Znovuzjednotenie Koreí v ŠDKE.


DramaturgKatarína Jánošová
Absolvovala VŠMU v Bratislave odbor činoherná dramaturgia a réžia. Od roku 2011 pôsobí v Bratislavskom bábkovo divadle ako dramaturgička. Pre toto divadlo pripravila viacero dramatizácií, i hier na námety z klasickej literatúry pre deti.


HerciKatarína Želinská

Absolvovala štúdium na Cirkevnom konzervatóriu (odbor hudobno-dramatické umenie) a štúdium divadelnej réžie a dramaturgie na Vysokej škole múzických umení. Pôsobila ako asistentka réžie v Opere Slovenského národného divadla a tiež ako pedagogička literárno-dramatického odboru na Základnej umeleckej škole v Malackách. Od roku 2013 režijne a herecky pôsobí v profesionálnom divadelnom súbore Činoherný klub v Devínskej Novej Vsi a v roku 2017 režijne naštudovala autorské predstavenie Ach, kde mi miesto na zemi! v divadle Ticho a spol v Bratislave.
Anna Kovaľová
Absolvovala divadelné herectvo na AU v Banskej Bystrici /Akadémiu umeni v Banskej Bystrici odbor divadelné umenie-herectvo. Spolupracovala s DJGT vo Zvolene a so súkromými profesionálnymi súbormi na viacerych inscenáciach. Posledné roky /niekoľko rokov strávila v zahraničí. Jeden z najväčších žitovných zážitkov a to dobrodružnú cestu okolo sveta prežila minulého roku. Od návratu pôsobí v Prešove.Petra Čorňáková
Študovala herectvo a divadelnú tvorbu na Goldsmiths University v Londýne. Magisterské štúdium dokončila v odbore fyzické herectvo na University of Kent .  Od roku 2016 je členkou Slovenského divadla v Londýne. Už roky sa venuje pesničkárstvu.  Petra spolupracovala s mnohými zahraničnými umelcami, ktorí prispeli k rozšíreniu jej umeleckých obzorov.  Momentálne pôsobí v Prešove.