A. Verešpejová: Slovenská profesionálna činohra v Prešove (1943-1967)

Autor: VIOLA | Dátum: 12.04.2022 18:00


Všetkých priaznivcov divadla a histórie Prešova a regiónu pozývame na autorskú prezentáciu novej publikácie s názvom SLOVENSKÁ PROFESIONÁLNA ČINOHRA V PREŠOVE (1943 – 1968). Jej autorkou je Alžbeta Verešpejová, Prešovčanka, autorka viacerých kníh pre deti, divadelných a rozhlasových scenárov, dlhoročná dramaturgička Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Publikácia vznikala v priebehu niekoľkých rokov. Predchádzal jej podrobný výskum v archívoch, knižniciach a tiež konzultácie s teatrológmi, umelcami, účastníkmi a pamätníkmi skúmaného obdobia. Je v nej v stručnosti priblížený divadelný život v Prešove do roku 1918, história budovy Mestského divadla, proces vznikania slovenského profesionálneho divadla v Prešove. Zároveň je spomenutá história divadelného krúžku Záborský a naznačené sú dobové kontexty premien divadelného umenia po februári 1948 i cesta od režimu poplatných ľudových hier k hľadaniu autentickosti. Opísaná je tiež najžiarivejšia fáza histórie činohry v druhej polovici 60. rokov 20. storočia, ktorá bola vedená túžbou robiť divadlo vzrušujúce a umelecky čisté.

Diskusiu bude viesť editor knihy PhDr. Miron Pukan, PhD.

Vydanie publikácie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Divadlo VIOLA
VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.). Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.
Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.

Naspäť na výpis