Asperger vs. Wittgenstein

Kúpiť vstupenku online

Autor: Divadlo VIOLA | Dátum: 09.06.2023 18:00

Pozývame na hosťujúce predstavenie Asperger vs. Wittgenstein, o ktorom jeho realizátori uvádzajú tieto informácie:

Odľahčeným spôsobom hovoríme o problémoch komunikácie, jazyka a vzájomného porozumenia. Každý z nás má svoj jedinečný spôsob vnímania, ktorý sa môže od tých druhých zásadne líšiť. Ako nájsť spoločnú reč a pochopenie?

Inšpirovali sme sa životom a dielom svetoznámeho filozofa Ludwiga Wittgensteina, u ktorého sa podľa odborníkov prejavila ľahšia forma autizmu, tzv. Aspergerov syndróm.
Vďaka tomu sa na svet pozeral inak a všímal si rozdiely v našom chápaní rovnakých vecí. Ako vidia svet ľudia s autizmom? Ako by mohol vyzerať, keby sme ho vnímali ich zmyslami?
Inscenácia približuje svet ľudí s touto neurovývinovou odlišnosťou, prelomové myšlienky jedného z najvýznamnejších filozofov 20. storočia, ponúka množstvo informácií a pozýva k vzájomnému rešpektu. Tešíme sa, že vám odľahčenou formou môžeme priniesť dôležité témy.

Po skončení predstavenia nasleduje diskusia so psychologičkou, lektorkou, blogerkou a autorkou podcastu Deti bez návodu, Vierou Hincovou.

TEXT, SCÉNA, KOSTÝMY: Martin Kotúček
ÚČINKUJÚ: Peter Kadlečík, Gertrud Mária Korpič, Vlado Zboroň
HUDBA: Lenka Novosedlíková
ZVUK: Jana Šturdíková
SVETELNÝ DIZAJN: Gabriel Žitňanský
POHYBOVÁ SPOLUPRÁCA: Renáta Ptačin
VÝTVARNÁ SPOLUPRÁCA: Michaela Mazalánová
DRAMATURGICKÁ SPOLUPRÁCA: Juraj Hubinák, Ján Štrbák
PRODUKCIA: Magdaléna Čisárová
FOTO: Peter Drežík
RÉŽIA: Jana Šturdíková

Dĺžka predstavenia: 60 minút bez prestávky

Dĺžka diskusie: 30 – 45 minút
--------------
Túto inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský
samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislava.
Partneri projektu: Divadlo Non.Garde, Divadlo K

Mgr. Viera Hincová,

psychologička, lektorka, blogerka, autorka podcastu Deti bez návodu, spoluatorka portálu #beznávodu, matka dospelej dcéry s Aspergerovým syndrómom. Venuje sa inklúzii od roku 2006 v rámci medzinárodných aj slovenských projektov. Spolupracuje s ŠPU na tvorbe podporných opatrení v rámci kurikulárnej reformy, pripomienkovala tvorbu diagnostických štandardov pre autizmus na MZ SR, zapája sa do tvorby koncepcií riešenia v téme inklúzie autizmu a Aspergerovho syndrómu. Od roku 2018 realizovala projekty Cesty k inklúzii, ktoré mapovali potreby detí, mladých ľudí a rodín s odlišným vnímaním sveta a spracovaním informácií, vrátane regionálnych konferencií a okrúhlych stolov. V roku 2021 vytvorila sieť odborných inštitúcií, ktoré sa venujú problematike AS na Slovensku a zorganizovala dve konferencie: Inklúzia krok za krokom a Aspergerov syndróm – výzvy a možnosti, ktorá sa uskutočnila pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Bola pozvaná na medzinárodnú konferenciu ENTER ktorú organizoval Slovak Telekom, na konferenciu Inklúzia - cesta budúcnosti v meste Zvolen a na konferenciu Múzeá a galérie bez bariér III.


Viac tu: https://www.a-centrum.net/o-nas/
Divadlo VIOLA, Prešov, Tkáčska 2

VSTUPNÉ

predpredaj 10 € / na mieste 12€

Vstupenky si môžete zakúpiť on line na našej web stránke alebo v Kaviarni VIOLA včase otváracích hodín: pondelok-piatok od 10.00-18.00.
Lístky je možné zakúpiť elektronicky priebežne, najneskôr v deň pred konaním podujatia do 24.00 hod. V prípade, že si neviete zakúpiť vstupenku on line, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0910 189 007 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Naspäť na výpis