BESKYDSKÁ ODYSEA / Marian Friedl

Autor: VIOLA | Dátum: 20.01.2022 17:00


Prvou hudobnou lastovičkou avizujúcou začiatok sezóny vo VIOLE je koncert moravského speváka a multiinštrumentalistu Mariana Friedla. Pôjde o prezentáciu výsledkov rezidenčného pobytu umelca u nás, ktorý bol sústredený na poznávanie folklórnych zvykov a tradícií regiónu a hľadanie možností ich aktuálneho oživovania. Umelec zároveň predstaví vlastný autorský projekt Beskydská Odysea, ktorý bol tvorený ako správa o putovaní za tradičnými hudobnými nástrojmi severozápadných Karpát na pomedzí Česka, Poľska a Slovenska. Keď sa Marian Friedl pred 25 rokmi začal o tieto nástroje zaujímať, mal obavy, že vstupuje do sveta duchov, v ktorom už bude nachádzať iba spomienky na ich niekdajšiu slávu. Ale našťastie sa mýlil – stretával živých ľudí a v ich rukách zvučiace hudobné nástroje, ktorými rozoznievali kus zabudnutej hudobnej tradície. Divadlo VIOLA Vás  pozýva vypočuť si niečo z tohto objavovania a etnografických výskumov.


O hudobníkovi:

Marian Friedl je profesionálny hudobník a etnomuzikológ. Jeho záujem o archaické formy tradičnej hudby Karpát a ich prepojenia so súčasnou hudbou zachytáva viacero hudobných albumov. Napríklad: Ruky Na Dudy: Písně Hukvaldských Beskyd (Ruky Na Dudy, 2014), Jitka Šuranská Trio: Divé husy (Indies Scope, 2016), Jiří Slávík: Mateřština (Animal Music, 2017) a iné. V roku 2017 vyšiel na CD jeho autorský projekt „Beránci a vlci“ (Indies Scope), ktorý bol ocenený cenou Anděl.

Ako hudobnú pozvánku na koncert pripájame nahrávku nového albumu 11 podob lásky. Hneď prvá pieseň albumu je rusínska balada:

https://www.youtube.com/watch?v=besAaUsV-qc&list=OLAK5uy_mohPBE7lStx7xr9y0WYXrOrk_mTjuzuz8


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenie, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.


Divadlo VIOLA / klub

VSTUP VOĽNÝ
Vstup na podujatie voľný, vzhľadom k obmedzenej kapacite je potrebná rezervovať miesta vopred. 

Kontakt: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)
Sedenie možno nebude zodpovedať číslam na vstupenke, keďže bude upravené podľa aktuálnych opatrení.
Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.
**
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis