Československý koncert / Opera trio

Autor: VIOLA | Dátum: 27.06.2021 19:00


Názov koncertu „československý“ nie je náhodný. Vzťahuje sa jednak na interpretov brnianskeho zoskupenia Opera trio, kde pôsobí aj vynikajúci slovenský dirigent a klavirista Ondrej Olos, a zároveň na skladateľov, ktorých diela budú na koncerte uvedené. Zámerne ich neprezradíme všetkých, spomenieme dvoch, tých ktorí stáli pri zrode myšlienky uskutočniť vo VIOLE československý koncert.


Zdeněk Král
(1971)

Český skladateľ a klavirista, absolvent JAMU Brno, odbor hudobná skladba, držiteľ prestížneho ocenenia Classic Prague Awards 2019 za skladbu Magnificat, dvojnásobný finalista skladateľskej súťaže Songwriting Contest v Londýne a držiteľ ceny OSA za najhranejšieho autora vážnej hudby v roku 2018. Zahraničné hudobné spolupráce nachádza v poslednom období okrem Slovenska aj v Dánsku, kde bol oslovený k napísaniu opery pre deti na motívy H. Ch. Andersena. Skladbu Black & White napísal na objednávku VIOLY, priamo pre Opera trio.


Pavol Šimai
(1930 – 2020)

Slovenský skladateľ, do života ktorého zasiahli existenčným spôsobom dve udalosti. Prvou bolo vypuknutie druhej svetovej vojny a následné presídlenie z rodných Levíc do Budapešti, kde hľadali spolu s matkou, učiteľkou hudby, útočisko. A hoci v tomto období získaval prvé hudobné vzdelanie, konfrontoval sa zároveň s vojnovou realitou a s perzekúciami židovských obyvateľov. Druhou udalosťou bol vstup vojsk štátov Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968, na ktorý reagovali spolu s manželkou urýchleným odchodom do zahraničia. Druhým domovom sa mu stalo Švédsko. Skladbu Signaler napísal v roku 1983, na Slovensku však prvýkrát zaznela až v roku 2010.


Program:

Zdeněk Král Black & White / premiéra
Ondřej Kyas Hobojové trio / premiéra
Štěpán Filípek Sen o Gabrielovi / slovenská premiéra
Michael NTECH Gespräch mit György / premiéra
Pavol Šimai Signaler


Informácie o ďalších skladateľoch, ktorých hudba na Československom koncerte zaznie, sa dozviete priamo vo VIOLE. Nenechajte si ujsť príležitosť poznať hudbu, ktorá v Prešove ešte neznela. Srdečne pozývame!


VIOLA centrum pre umenie / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta je možné rezervovať, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike a pred každým podujatím ich pre Vás zároveň ošetríme dezinfekčnou UV-C lampou.

***
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis