Chrobáčikovia

Autor: viola centrum pre umenie | Dátum: 14.04.2019 16:00

Nuž nevieme, či nám uveríte, ale svätojánske mušky majú svoje domčeky a v nich malé izbičky a v izbičkách stoličky a na stole vázu a na poličke hrnček a v hrnčeku medík a v medíku radosť. Veru, je to u nich skoro ako u nás. Ibaže, keď my máme deň, oni majú noc. A keď je u nás noc, oni majú deň. Zaujímavé je, že aj chrobáčikovia chodia do práce. Vtedy si zoberú so sebou lampášiky a svietia ľuďom na cesty, aby nepoblúdili. Tak, ako v našom svete, je i v svete chrobáčikov veľa detí a tiež dosť starostí. A to ste vedeli, že aj chrobáčikovia majú svoje sny? Že sa vedia aj nahnevať? A dokonca si aj odpustiť? No a videli ste už niekedy chrobáčikov piť rannú rosu? A čo je najneuveriteľnejšie, niekedy večerajú špagety! Ešte stále nám neveríte? Príďte sa pozrieť do Divadla Viola, že je to naozaj tak. Budeme sa na vás tešiť. Vieme urobiť v divadle zázrak: keď je vonku deň, u nás na javisku je noc. Ale našťastie svätojánske mušky nám vedia vždy posvietiť, takže sa nikto z vás určite nestratí.

Jan Karafiát napísal svoju slávnu rozprávku CHROBÁČIKOVIA ešte koncom 19. storočia, takže malí hrdinovia jeho krehkého príbehu už viac ako sto rokov preletujú z knižky do knižky. Nové a nové vydania tohto "malého - veľkého" diela sa až do dnešných dní dostávajú do rúk detí, ktoré spolu so svätojánskymi muškami zažívajú ich nenápadné trampoty.

Predstavenie je určené deťom od 4 do 9 rokov, avšak nielen im, vítaní sú všetci tí, čo neprestali snívať. Uskutoční sa v novej divadelnej sále centra pre umenie VIOLA

***
Réžia, dramatizácia, hudba a scénický koncept: Kamil Žiška
Návrh kostýmov, návrh a výroba bábok, scénografická spolupráca: Peter Janků
Výroba kostýmov: Jana Kadaňková
Výroba bábok: Veronika Adamková
Svetelný koncept: Lukáš Katuščák
Bulletin a plagát: Katarína Ilkovičová

Hrajú:
Petra Kriváčková
Peter Biž

Predstavujeme realizačný tím:

Kamil Žiška (1978) - režisér
Odbor divadelná réžia a dramaturgia absolvoval na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave v roku 2004 v ročníku profesora Ľubomíra Vajdičku. Jeho absolventským výstupom bola inscenácia frašky Fernanda Crommelyncka Veľkolepý paroháč, za ktorú získal nomináciu na ocenenie DOSKY v kategórii Objav sezóny 2004. Po skončení štúdia spolupracoval s mnohými profesionálnymi slovenskými divadlami ako režisér, autor, hudobník, textár či dramaturg (Slovenské komorné divadlo Martin, Trnavské divadlo, Radošinské naivné divadlo, Divadlo LUDUS, Bratislavské bábkové divadlo a ďalšie). V roku 1996 spolu s režisérom Jakubom Nvotom založili kabaretný súbor Túlavé divadlo, kde autorsky spolupracujú dodnes. Jeho inscenácia A budeme si šepkať (SKD Martin, 2009) hosťovala v roku 2010 na IV. divadelnom festivale Demoludy v poľskom Olsztyne a v roku 2011 na festivale MittelFest v talianskom Cividale. Je nositeľom niekoľkých prestížnych divadelných ocenení. Okrem profesionálneho divadla pôsobí aj v ochotníckych súboroch v Hornej Strede a v Modranke. V súčasnosti nemá stále angažmán v žiadnom z divadiel. Naďalej hosťuje na popredných divadelných scénach po celom Slovensku.

Petra Kriváčková - herečka
Pochádza z Kysuckého Nového Mesta. Vyštudovala operný spev na konzervatóriu a herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici. 6 sezón spievala v zbore Štátnej opery v Banskej Bystrici. Tri a pól sezóny bola členkou umeleckého súboru Spišského divadla. V súčasnosti je už štvrtým rokom zdravotným klaunom Ruby Naruby v o.z. Červený nos Clowndoctors a druhý rok vyučuje spev a vedie literárno-dramatický odbor na ZUŠ v Kysuckom Novom Meste. Príležitostne spolupracuje s divadlom Kontra, Divadlom teatrálnej skratky, Králiky z klobúka a i., vedie divadelné worskshopy pre deti a mládež a tiež sama absolvuje workshopy divadelného, aj iného druhu, pretože skúseností nie je nikdy dosť.

Peter Biž – herec
Desať rokov hráva výlučne pre detského diváka. Päť rokov s banskobystrickým divadlom Clipperton rozprávky Popoluška, Cisárove nové šaty, Princezná so zlatou hviezdou na čele, Čert a Káča, Kozliatka. S týmito titulmi prejazdil s divadlom celé Slovensko.
Prvú sezónu, v roku 2009, hrával v rozprávkovej dedinke Habakuky na Donovaloch, ktorou ju aj otvorili širokej verejnosti. S Martinským divadelným centrom urobil rozprávku Múdry Maťko a blázni a pre študentov stredných škôl hru Hobit. Spolupracuje aj s bábkovým divadlom Babadlo v Prešove a je súčasťou univerza JANČIČI z Košíc. Samozrejme, najviac sa venuje klaunovaniu pre občianske združenie ČERVENÝ NOS - CLOWNDOCTORS, kde pod menom Humerus Medicinuš už 8 rokov navštevuje detských pacientov v jednotlivých nemocniciach na Slovensku.
***

VSTUPNÉ 4 €

Vstupenky si môžete zakúpiť priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo rezervovať na info@violapresov.sk / 0905 688 665 (t.č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne) Platnosť rezervácie vstupeniek končí 24 hodín pred konaním podujatia. Ak rezervované vstupenky nebudú vyzdvihnuté v tejto lehote, budú zaradené do predaja.

Naspäť na výpis