Daniela Varínska - klavírny recitál - ViolaKlasik

Autor: VIOLA centrum pre umenie | Dátum: 13.04.2019 18:00

Cyklus ViolaKlasik uvádza 
recitál významnej slovenskej klaviristky 
DANIELY VARÍNSKEJ

PROGRAM:
Fryderyk Chopin
Sonáta b mol op.35 
(časti: Grave. Doppio movimento - Scherzo - Marche funébre – Finale)

Ludwig van Beethoven 
Sonáta cis mol op.27, č.2 "Mesačného svitu" 
(časti: Adagio sostenuto - Allegretto - Presto agitato)

*** prestávka ***

Maurice Ravel 
Gaspard de la nuit 
(časti: Ondine (Rusalka) - Le Gibet (Šibenica) – Scarbo)

Ján Cikker 
Tatranské potoky 
(časti: Potok a vánok - Čo mi potok rozprával - Potok a búrka)

DANIELA VARÍNSKA patrí medzi významné umelecké osobnosti slovenského interpretačného umenia. Po absolvovaní konzervatória dokončila svoje štúdia v Petrohrade a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Čoskoro sa presadila ako sólistka v hudobnom živote a rozvíjala koncertnú kariéru na dôležitých pódiách Európy a Ameriky.


Repertoár Daniely Varínskej obsahuje okrem najnáročnejších diel sólovej literatúry viac ako 30 klavírnych koncertov, ktoré interpretovala s významnými orchestrami a dirigentmi. Jej široká hudobná rozhľadenosť sa prejavuje aj v oblasti komornej hudby, kde je vyhľadávanou partnerkou okrem iného pri predvedení kompletných cyklov husľových a violončelových sonát a variácií L. v. Beethovena a J. Brahmsa. Úspešne účinkuje s recitálmi aj na kladivkovom klavíri na významných festivaloch (napríklad Pražská jar, Haydn-festival) a často sa prezentuje s dielami 20. storočia ako aj súčasnej slovenskej hudby. Nahráva pravidelne CD-nosiče so sólovým aj komorným repertoárom. Po úspešnom koncertnom uvedení všetkých 32 Beethovenových klavírnych sonát (2004 – 2008) na abonentných koncertoch Slovenskej Filharmónie vyšla nahrávka celého cyklu na 9 CD-nosičoch v r. 2008 (vydavateľstvo Diskant).


Daniela Varínska je dlhé roky pedagogicky činná, predovšetkým na VŠMU v Bratislave. V roku 2004 ju prezident Slovenskej Republiky menoval za vysokoškolskú profesorku a v roku 2017 dostala cenu Tatra banky za umenie v kategórii hudby.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

VIOLA – centrum pre umenie /divadlo/
VSTUPNÉ: 3 €

Vstupenky si môžete zakúpiť priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo rezervovať na info@violapresov.sk / 0905 688 665 (t.č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne)


Platnosť rezervácie vstupeniek končí 24 hodín pred konaním podujatia. Ak rezervované vstupenky nebudú vyzdvihnuté v tejto lehote, budú zaradené do predaja.


Naspäť na výpis