Dialógy s tradíciou predkov / Michal Paľko & Mojše Band

Autor: VIOLA | Dátum: 20.05.2021 19:00


Spievajúci cimbalista s dlhými vlasmi a jarmulkou na hlave. Ak je Vám opis povedomý, netreba Michala Paľka a jeho kapelu bližšie predstavovať. V tom prípade si príďte vypočuť (aj) správy o ich novom hudobnom albume, do ktorého sú zaradené pamiatky židovskej kultúry zo Šariša. Hovoríte, že Miša Paľka nepoznáte?  O to väčší dôvod prísť a vypočuť si správu o cestovaní časom a priestorom v podaní tohto originálneho umelca.


Michal Paľko

Vyštudoval Konzervatórium v Košiciach v odboroch hra na cimbale, skladba a dirigovanie. Ďalej pokračoval v štúdiách kompozície na VŠMU v Bratislave (prof. Bokes) a súčasne aj v štúdiu hry na cimbal na AU v BB (doc. Herencsár). Štúdium kompozície ukončil na Akademii Muzycznej v Krakowie (prof. Widlak). V súčasnosti pôsobí ako učiteľ hudby na Spiši. Počas svojej doterajšej interpretačnej a skladateľskej kariéry účinkoval okrem početných sólových koncertov aj s viacerými umeleckými zoskupeniami: Orchester priateľov hudby Wien, Filharmónia Bohuslava Martinů, Štátna filharmónia Košice, Slovenská filharmónia, Quasars ensemble, Veni ensemble, MelosEthos ensemble, Orkiestra Nova, AUKSOTychy, Ensemblemodern, Holland baroque society.

Michal Paľko sa zároveň aktívne venuje aj interpretácii barokovej hudby v súbore Solamente Naturali (Uhrovec collection 2008, Szirmay-Keczercollestion 2012, Thesaurus of Hebreworientalmelodies 2015). S umeleckým zoskupením Mojše Band aktívne skúma, nahráva a vydáva hudobné dedičstvo niekdajšieho Židovstva rakúsko-uhorskej monarchie (Musica Iudaica Monarchiae I. - ZIPSERIM, II.- SÁROSI - ŠARIŠSKÍ). Spolu s ostatnými členmi Mojše Band sa snaží o kompletné vydanie a čiastočné zhudobnenie diela slovensko-židovského básnika Shlomaben Rivkeho (TfilosunNigunim, Tehillim, Micvois). Jeho skladby zazneli na medzinárodných pódiách festivalov súčasnej, barokovej, jazzovej či viacžánrovej hudby (Boston earlymusic, Melos-Ethos, Crossroads). Rovnako sa aktívne venuje aj tvorbe scénickej hudby pre divadlo (Midrashtheatre, Štátne divadlo Košice).


Mojše Band

Trio hudobníkov, ktoré sa venuje inovatívnemu prístupu k tradičným židovským hudobným formám z regiónov bývalého Uhorska. Jeho líder, Michal Paľko, vysvetľuje: „Mojši bolo pôvodné pomenovanie pre klezmerových hudobníkov žijúcich na Slovensku. Tí sa kvôli obžive venovali nielen tradičnej židovskej hudbe, ale aj interpretácii slovenskej hudby. V mnohých lokalitách Slovenska preto prišlo ku krásnej symbióze štýlovo rozdielnych prvkov do jedného špecifického hudobného celku…“

Mojše Band od svojho založenia účinkoval na mnohých prestížnych scénach a festivaloch, vrátane Jewish Culture Festiwal Krakow, Mazal tov Košice, Šamajim – Třebíč, Simcha – Wroclaw, Pohoda v Trenčíne a mnohých ďalších. Zoskupenie spolupracovalo aj s rabínskou školou Abraham Geiger Collegue v Berlíne a s reformovanou židovskou komunitou Beit – Kraków. V roku 2017 Mojše Band získal cenu na Medzinárodnom International Jewish Music Festivale v Amsterdame za svoje videá. Počas roku 2018 skupina absolvovala prvé turné v Izraeli.


Výber z ich koncertnej tvorby dostupnej poslucháčom aj na CD:

CD Tfilos Un NigunimModlitby a nápevy

CD Zipserim Oberzips Musica Judaica Monarchiae I.

CD Sárosi / Šarišskí Musica Judaica Monarchiae II

                                                                                                                      Foto: Marek Adamov, Nova synagoga, Zilina


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

VIOLA centrum pre umenie / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta je možné rezervovať, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike a pred každým podujatím ich pre Vás zároveň ošetríme dezinfekčnou UV-C lampou.

***
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis