Eva Umlauf vo Viole - Číslo na tvojom predlaktí je modré. .

Autor: VIOLA centrum pre umenie | Dátum: 13.03.2019 18:00

Nezvykneme Vás pozývať na podujatia do Violy tak zavčasu, no tentoraz na to máme hneď niekoľko dôvodov.
EVA UMLAUF (1942) pricestuje až z Mníchova, aby porozprávala o svojej knihe spomienok Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči, ktorú v slovenskom preklade vydalo vydavateľstvo Absynt, a ktorá okrem silného osobného príbehu je i sondou do historických udalostí na Slovensku. Chceme Vám preto dať možnosť, aby ste si pred stretnutím s autorkou stihli jej svedectvo prečítať. 

Táto kniha sa nás týka. Rozpráva príbeh ženy, ktorá sa v roku 1942, päť dní pred Vianocami, narodila v židovskom pracovnom tábore v Novákoch.
Koncentráky na Slovensku? Áno, aj taká bola slovenská realita v čase druhej svetovej vojny. Eva Umlauf patrí medzi najmladších, ktorí majú na svojom predlaktí vytetované osvienčimské číslo. Po dlhých rokoch si uvedomila, že svedkovia miznú, a ak svoj príbeh nevyrozpráva, navždy sa stratí.
Ako malé dvojročné dievčatko prežila Osvienčim – a to bol zázrak. Spolu s matkou a sestrou sa po vojne usadili v Trenčíne. Verili, že začnú normálny život, no už o pár rokov sa ich dotkla totalitná (i antisemitská) ruka komunistického Československa.
Eva Umlauf rozpráva o svojom vysťahovaní do Nemecka, o láske i bolestných stratách. Táto kniha je na jednej strane žalujúcim prstom, ktorý ukazuje na tie najtemnejšie zákutia našej modernej histórie, no je aj silným príbehom o vôli a sile jednej ženy, ktorá prežila peklo a so svojím príbehom sa rozhodla podeliť. Aby sa nezabudlo. Aby sa nikdy nezabudlo. ...


Podujatie sa uskutoční vďaka podpore Goethe-Institut Bratislava


Vstupné 2 €


Vstupenky si môžete zakúpiť priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo rezervovať na info@literarnakaviaren.sk / 0905 688 665 (t. č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne)


Platnosť rezervácie vstupeniek končí 24 hodín pred konaním podujatia. Ak rezervované vstupenky nebudú vyzdvihnuté v tejto lehote, budú zaradené do predaja.


Naspäť na výpis