H.Ch. Andersen: Rozprávky (výber)/ Čitateľský klub Viola

Autor: Viola | Dátum: 23.04.2019 17:00

Asi niet človeka, ktorý by jeho meno aspoň raz nepočul, čo by sa nestretol s aspoň jedným jeho príbehom... a predsa, možno práve vtedy, keď si myslíme, že čosi poznáme, si niektoré detaily nevšimneme.
V aprílovom Čitateľskom klube Violy Vás pozývame k nazretiu pod povrch rozprávok HANSA CHRISTIANA ANDERSENA.
Pre rozhovor sa okrem konkrétnych textov, ktoré pre Vás vyberiem, núka hneď niekoľko tém. Nielen otázka, či v detstve čítame jeho príbehy rovnako ako v dospelosti, a či nás teda v dospelom veku nečakajú v jeho rozprávkach nové objavy, ale i úvaha o prípustných či neprípustných úpravách, zjednodušeniach, ba až komerčných gýčoch Andersenových pôvodných textov. Prečo sa jeho rozprávky stali známe v celom svete, hoci im on sám v rámci svojej tvorby vôbec neprikladal najväčší význam? Čím sa líšia od iných rozprávkových textov? Čím obohatili rozprávkový žáner?
Vo výbere nebude chýbať napríklad Mrzké káčatko, no skúsim spomedzi 156 Andersenových rozprávok a poviedok vybrať aj takú, ktorú ste možno ešte nečítali. A budem rada, ak pripomeniete tú, ktorá v detstve či i neskôr v dospelosti najviac oslovila Vás.

Čitateľský klub VIOLY je cyklus určený všetkým vášnivým i príležitostným čitateľom, ktorí okrem zážitku samotného čítania z neho radi niečo navzájom zdieľajú, ktorých zaujíma ako text videl niekto iný, ktorí majú radi rozhovory o prečítanom... Vždy pre vás pripravíme literárny text nie veľkého rozsahu, ktorý nájdete i na našej FB stránke, a ktokoľvek, kto si ho prečíta, je - tentoraz 23. marca o 17.00 - vo VIOLE vítaný.
Či si už k prečítanému pripravíte krátku referenciu, postreh, vyberiete pozoruhodnú časť, obraz, prinesiete otázku, alebo budete len nadšene počúvať ostatných a necháte sa nimi inšpirovať, je úplne na vás...
Na spoločné rozhovory a literárne objavy sa s Vami vo VIOLE teší Soňa Pariláková

Texty – ako obyčajne – postupne nájdete priložené v diskusii pod fb udalosťou.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo na info@violapresov.sk / 0905 688 665

Naspäť na výpis