HOMMAGE Á JURAJ HATRÍK

Autor: Divadlo VIOLA | Dátum: 12.03.2023 17:00

Hudobný skladateľ Juraj Hatrík (1941 – 2021) patrí k neopomenuteľným tvorcom slovenskej hudby na prelome 20. a 21. storočia. Jeho doménou bol širokospektrálny záujem o umeleckú kultúru, filozofiu, exaktné vedy, humanistickú výchovu a vzdelávanie. Bol rodákom z Orkucian pri Sabinove, a hoci prežil podstatnú časť svojho života v Bratislave, mal k východnému Slovensku blízko. Jednak to bol miestny folklór, ktorý neustále inšpiroval jeho vlastnú tvorbu a súčasne to boli viacerí hudobní interpreti a pedagógovia, ktorí iniciovali celý rad vzácnych hudobných spoluprác. V Prešove sa odohralo viacero premiér Hatríkových komorných a zborových skladieb a tiež hudobno-dramatických programov pre deti.

Divadlo VIOLA má v hlbokej úcte tvorbu tohto skladateľa a usiluje o udržiavanie jeho umeleckého odkazu. Znakom toho je aj spomienkový koncert z doteraz neuvedených skladieb Juraja Hatríka. Nenechajte si ujsť príležitosť vypočuť nepoznanú hudbu, ktorá bola doteraz roky skrytá v notách!

Sprostredkujú Vám ju poprední slovenskí interpreti:

Frederika Pöhmová (klavír),

Lenka Novosedlíková (klavír),

Iveta Vajó (spev), 

Júlia Urdová( viola) ,

Ondrej Veselý (gitara).

Program:

Canzonetta anche dolorosa (2003) - fragment z 2. časti tria pre hoboj, klarinet a fagot - úprava pre klavír (svet. PREMIÉRA)

Tri nokturná (1971) - skladba pre spev, violu a 2 hráčov na klavír (svet. PREMIÉRA)

I. Noc nepokoja

II. Noc zúfalstva

III. Noc nádeje

Metamorfózy podľa Gogoľa pre gitaru sólo (1972, revízia 1980)  (svet. PREMIÉRA)

Ozveny ( tichej) noci...(2000) pre klavír

Divadlo VIOLA

vstup voľný

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.Naspäť na výpis