HUDBA DVOCH FRYDERYKOV

Dátum: 24.08.2021


Poznáte hudbu našich severných susedov? Zaiste áno, pravdepodobne však nie v podobe, ktorú pre Vás chystáme vo VIOLE. Srdečne pozývame na pripomenutie poznaného a objavovanie neznámeho. Tri hudobné večery s názvom POĽSKÁ HUDBA budú naplnené nie iba príťažlivými melódiami, tanečným temperamentom a sústredenou hĺbavosťou, ale i komentárom o hudobných koreňoch či o živote poľských skladateľov.


HUDBA DVOCH FRYDERYKOV

Už takmer 200 rokov je na celom svete počúvaná a uznávaná hudba poľského skladateľa Fryderyka Chopina. Radi ňou potešíme aj návštevníkov prvého koncertu cyklu. Interpretovať ju bude renomovaná česká klaviristka Sára Medková. Zaznie výber z najznámejších klavírnych skladieb majstra. A zaujímavosťou, ktorá obohatí dramaturgiu koncertu, bude oratórium svetovo známeho umelca, amerického skladateľa a klaviristu poľského pôvodu Frederica Rzewskeho (1938 – 2021).


Program koncertu:

Fryderyk Chopin(1810 – 1849)

Etuda cis mol č. 7, op. 25

Etuda f mol č. 9, op. 10

Prelúdiá op. 28 (výber)

IV. Largo

VII. Andantino

XVIII. Molto allegro

XX. Largo

Nocturno e moll č.1, op. 72

Balada g moll č. 1, op. 23

Frederic Rzewski (1938 – 2021)  

De Profundis
Oratórium pre hovoriacu pianistku
text: Oscar Wilde

animácie: Lukáš Medek


O interpretke

Sára Medková je odbornou kritikou oceňovaná predovšetkým za brilantnú techniku, strhujúci temperament a nevšednú muzikalitu.

Po absolutóriu konzervatória v obore klavír v triede Jolany Zedekovej vyštudovala kompozíciu na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne u Iva Medka a klavír na Hudobnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe u Petra Toperczera a Iva Kahánka. Svoje vzdelanie si rozšírila ročnou stážou na Hochschule Carl Maria von Weber v Drážďanoch u Arkadi Zenzipéra a v majstrovských triedach svetových klaviristov (Boris Berman, Andrei Gavrilov, Eliso Virsaladze, Aline Zylberajch, Daniel Pollack, Inge Rosar, Daan Vandewalle, Avo Kouyoumdjian, Robert Lehrbaumer a i.).

Okrem pozvania na medzinárodný Shanghai Spring Music Festival debutovala v Murchinson Performing Center v Dallase, Wild Beast v Los Angeles, Music Center v Jerusaleme, Central Conservatory v Pekingu, v koncertnej sérii BVVA v Madride alebo na Kráľovskej akadémii v Gente. Ako jediná česká klaviristka vystúpila so samostatným recitálom na festivale PIANODROM v Albánsku.

Je laureátkou niekoľkých medzinárodných klavírnych súťaží (napr. Yamaha Competition, Concorso Argento v Taliansku, International Piano Competition Salerno, Medzinárodná klavírna súťaž J. Suka). Úspechom je aj cena za najlepšiu interpretáciu českého skladateľa po roku 1950, ktorú Sára získala v roku 2019 na medzinárodnej súťaži v rámci International Summer Academy v Reichenau v Rakúsku. Vystúpila na koncertných pódiách v 23 krajinách Európy, USA, Ázie a Afriky. Je členkou Ensemble Marijan a zakladajúcou členkou súboru ISHA trio, s ktorým natočila CD Ancient Stories a Love Stories.

Jej kompozície zazneli vo viacerých európskych krajinách a súčasne v USA. Ako vyhľadávaná interpretka súčasnej hudby je často pozývaná k uvádzaniu svetových premiér, ktorých má na konte viac ako sto.

Pravidelne vystupuje ako sólistka s poprednými českými a zahraničnými orchestrami (Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Czech Virtuosi, Filharmonie Bohuslava Martinů, Jihočeská Filharmonie, Brno Contemporary Orchestra, Moscow Contemporary Ensemble, Israe lContemporary Players, UNT Orchestra, Písecký komorní orchestr) a nahráva pre Český rozhlas. V roku 2015 uviedla cyklus Po zarostlém chodníčku Leoša Janáčka v spolupráci s baletom národného divadla moravskoslezského v Ostrave v choreografii J. Kyliána. V roku 2017 natočila pre Artarecords profilové CD De Profundis s dielami J. S. Bacha, V. Zouhara, I. Medeka a F. Rzewského.

Viedla majstrovské kurzy v Los Angeles, Hangzhou, Pekingu a Tirane.


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín


VIOLA centrum pre umenie / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta je možné rezervovať, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.

***
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis