Igor Františák & Martin Kasík / koncert cyklu ViolaKlasik

Autor: VIOLA | Dátum: 12.06.2019 19:00

Posledný v rade jarných koncertov cyklu Viola Klasik bude patriť dvom výnimočným českým umelcom. Predstavia skutočné skvosty z hudobnej literatúry určenej pre klarinet a klavír.
Nenechajte si ujsť koncert s jedinečným programom.

Program:
Robert Schumann – 3 romance pre klarinet a klavír op. 94
I. Nicht schnell
II. Einfach, innig
III. Nicht schnell

Johannes Brahms – Sonáta pre klarinet a klavír č. 1 f moll op. 120
I. Allegro appassionato
II. Andante un poco adagio
III. Allegretto grazioso
IV. Vivace

----- prestávka ----

Leoš Janáček – Sonáta pro klavír es moll 1. X. 1905
Předtucha. Con moto
Smrt. Adagio

Johannes Brahms – Sonáta pre klarinet a klavír č. 2 Es dur op. 120
I. Allegro amabile
II. Allegro appassionato
III. Andante con moto; Allegro

Účinkujú:
IGOR FRANTIŠÁK – klarinet
MARTIN KASÍK – klavír

Igor Františák / klarinet
Študoval na Konzervatóriu v Ostrave klarinet v triede doc. Valtra Vítka, u ktorého pokračoval na umelecko-pedagogickej katedre Ostravskej univerzity. V roku 2001 získal vládne štipendium na Norwegian Academy of Music, kde pracoval pod vedením prof. Hansa Christiana Braeina. Už v priebehu štúdia sa zúčastnil niekoľkých národných i medzinárodných súťaží, na ktorých získal tieto ocenenia: 3. cena v Interpretačnej súťaži v Chomutove, 3. cena v Medzinárodnej súťaži Marca Fiorinda v Turíne a v tej istej súťaži v odbore komorná hra 1. cena so súborom duo Ensemble Moravia.
Ako sólista vystupoval s Janáčkovou filharmóniou Ostrava (dirigenti Jakub Hrůša, Vladimír Válek, Valentin Urjupin, Heiko Mathias Förster), Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, Juhočeskou komornou filharmóniou České Budějovice (dirigent Jan Talich), Filharmóniou Bohuslava Martinů (dirigent Vojtěch Spurný), Talichovým komorným orchestrom, INTER>Camerata (dirigent Jan Jakub Bokun), s Pavel Haas Quartet, Bennewitzovým kvartetom, Talichovým kvartetom, Zemlinského kvartetom, Škampovým kvartetom, Dvořákovým triom a ďalšími. Okrem sólových koncertov a recitálov (klaviristi Martin Kasík, Ivo Kahánek) vystupuje často ako komorný hráč v rade súborov. Je zakladajúcim členom Stadlerovho klarinetového kvarteta, s ktorým koncertuje viac ako 20 rokov.
V posledných rokoch sa zaoberá tiež dobovou interpretáciou na chalumeau, barokové klarinety a klasicistické klarinety. Ako hráč na tieto historické nástroje spolupracuje napr. so súbormi Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Tourbillon
či Ensemble Inégal. Od roku 2002 je každoročne spoluusporiadateľom a lektorom medzinárodných interpretačných kurzov v Ostrave.
V súčasnosti popri aktívnej koncertnej činnosti pôsobí ako docent hry na klarinet na Fakulte umenia Ostravskej univerzity.
Igor Františák je oficiálnym hráčom francúzskej spoločnosti Buffet Crampon a americkej firmy D’Addario Woodwinds.

Martin Kasík / klavír
Víťaz jednej z najprestížnejších svetových súťaží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999 – sa venuje klavírnej hre od 4 rokov. Študoval Janáčkovo konzervatórium v Ostrave pod vedením Mgr. Moniky Tugedliebovej a AMU v Prahe v triede prof. Ivana Klánského. Je víťazom mnohých domácich i medzinárodných súťaží, medziiným súťaže Pražského Jara 1998, držiteľom ceny Davidoff Prix 2000 pre najlepšieho českého interpreta do 28 rokov v oblasti klasickej hudby a Ceny Harmonie pre najúspešnejšieho mladého umelca za rok 2002. Koncertoval v mnohých prestížnych koncertných sálach Európy (Sála Berlínskej filharmónie, Wigmore Hall v Londýne, Gewandhaus Lipsko, Tonhalle Zürich, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia Hall Helsinky, Auditorio di Barcelona a i.), Spojených štátov amerických (Weill Recital Hall at Carnegie Hall, Alice Tully Hall a Avery Fisher Hall v New Yorku, Kennedy Center Washington aj.), Japonska (Tokyo Suntory Hall), Tai – Wanu (Philharmonic Hall) Singapuru (Singapore Victoria Concert Hall). Ako sólista vystupoval medziiným s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch, Helsingin kaupunginorkesteri. Pravidelne spolupracuje s Českou filharmóniou a Symfonickým orchestrom hl. mesta Prahy FOK, s ktorými sa zúčastnil na turné po USA a Japonsku. V roku 2008 sa stal Martin Kasík prezidentom Chopinovho festivalu v Mariánských Lázních. Od roku 2009 vyučuje na pražskom Konzervatóriu. Ako pedagóg pôsobí rovnako na Akadémii múzických umení v Prahe. Martin Kasík vydal 12 CD v spolupráci so spoločnosťami Supraphon a ArcoDiva.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

VIOLA centrum pre umenie / divadlo
Vstupné: 3 €

Vstupenky si môžete zakúpiť priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo rezervovať na info@violapresov.sk / 0905 688 665 (t. č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne)
Platnosť rezervácie vstupeniek končí 24 hodín pred konaním podujatia. Ak rezervované vstupenky nebudú vyzdvihnuté v tejto lehote, budú zaradené do predaja.

Naspäť na výpis