Ján Rombauer - portréty ako svedectvá doby a ich majster

Kúpiť vstupenku online

Autor: VIOLA | Dátum: 12.09.2022 18:00Náš cyklus STRETNUTIA NA 49. ROVNOBEŽKE je vždy pozvaním do noblesnej spoločnosti priateľov, ktorí ctia umelecké hodnoty a radi sa vydávajú na cestu ich objavovania.  Prináša totižto spomínania na umelcov spätých s Prešovom, mestom, ktoré táto dokopy 26 263 km merajúca rovnobežka pretína.  Cesta 49. rovnobežky je dlhá a napínavá – prechádza napríklad aj cez České Budejovice, Regensburg, Karlsruhe, Chalons-en-Champagne, predmestie Paríža Roissy, kanadský ostrov Newfoundland, vnára sa dokonca do jazera Lake of the Woods a v dĺžke 2000 km tvorí až po tichooceánske pobrežie pri Vancouveri štátnu hranicu medzi Kanadou a USA, po prekročení Tichého oceánu naráža na severnú časť súostrovia Kurily a pokračuje cez Ochotské more, južnú časť ostrova Sachalin a Tatársky prieliv až na územie Ruska. Nuž a podobne pestré a neopakovateľné sú aj osudy umelcov, ktorých v rámci cyklu bližšie predstavujeme.


Aktuálny večer bude venovaný známemu maliarovi – portretistovi Jánovi Rombauerovi (1782 Levoča – 1849 Prešov). Tento nadaný umelec vyhotovil mnoho portrétov príslušníkov najvyššej ruskej, ale aj uhorskej šľachty (najmä spišskej a šarišskej) a tiež mešťanov Prešova. Pre kostoly na východnom Slovensku namaľoval niekoľko náboženských obrazov. Biografická kniha o ňom vydaná v roku 2010 eviduje 248 autorských diel. Mnohé z nich sa v súčasnosti nachádzajú v zbierkach Ermitáže, Štátneho ruského múzea v Petrohrade, Tretiakovskej galérie v Moskve, Šarišskej galérie v Prešove a Slovenskej národnej galérie. Večer sa bude konať pri príležitosti 240. výročia narodenia umelca.

Historickým sprievodcom večera bude Andrea Sivaničová.

Moderuje Soňa Pariláková.

O hudobné kontexty doby, v ktorej Rombauer žil a tvoril, sa postará gitarista Ondrej Veselý.


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.


Divadlo VIOLA, Prešov, Tkáčska 2

VSTUPNÉ 2 €

Vstupenky si môžete zakúpiť on line na našej web stránke.
Lístky je možné zakúpiť elektronicky priebežne, najneskôr v deň pred konaním podujatia do 24.00 hod. V prípade, že si neviete zakúpiť vstupenku on line, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)
Sedenie pravdepodobne nebude zodpovedať číslam na vstupenke, keďže bude upravené podľa aktuálnych opatrení.
Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.

Naspäť na výpis