Maruška / ProART

Autor: VIOLA | Dátum: 15.11.2021 18:00


Divadlo VIOLA

uvádza

v rámci 3. ročníka festivalu Umelec a sloboda

scénicko-javiskovú kompozíciu

Maruška / ProART

Projekt Maruška je tanečnou poctou Marii Kudeříkovej – bojovníčke vojnového odboja, popravenej gestapom. Kudeříková bola študentka aktívna za druhej svetovej vojny v komunistickom domácom odboji. V roku 1941 bola zatknutá gestapom. V novembri 1942 odsúdená k trestu smrti a v marci 1943 popravená. Mala 22 rokov. Jej osobnosť bola zneužitá komunistickým režimom na propagandu a po novembrovom prevrate zas bola zavrhnutá ako predstaviteľka komunizmu. Jej skutočný význam v boji proti nacizmu zostáva dnes druhoradý. Jej osud pripomíname preto, že sme si vedomí relativity reprezentácie politických systémov a jeho hrdinov a zatratených. Skutočné činy zostávajú často vedľajšie. V dnešnej dobe, keď ničenie a dehonestácia pomníkov a osobností minulosti je na dennom poriadku, je práve táto téma aktuálna. Málokto si však uvedomuje, že ich činy sú zasadené do určitej doby a okolností. Projekt vychádza z listov Marie Kudeříkovej.


Autor, réžia, choreografia: Martin Dvořák

Hudba: Gabriela Vermelho

Kostýmy: Jindra Rychlá

Spolupráca na texte: Lukáš Novák

Interpretácia: Lucie Hrochová, Klára Mullerová, Gabriela Vermelho


Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Divadlo VIOLA
VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)
Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.
Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.
***
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis