MAX KURTH - maliar z Nemecka očarený Šarišom

Kúpiť vstupenku online

Autor: VIOLA | Dátum: 11.09.2019 18:00

Druhý ročník umeleckého projektu Stretnutia na 49. rovnobežke je venovaný štyrom osobnostiam, ktoré zasiahli svojou umeleckou činnosťou do dejín umenia a kultúry nie iba v regióne, ale vo výraznej miere aj v zahraničí. Súčasťou každého večera je hudobná časť pozostávajúca z výberu salónnej hudby, ktorá mohla znieť v danej historickej epoche a lokalite, kde osobnosť pôsobila. Po prešovskom rodákovi a maliarovi Bogdanim, ktorého sme predstavili v júni a ktorého cesty smerovali až do Londýna, bude septembrové stretnutie patriť maliarovi, ktorý pricestoval z Nemecka a Prešovčanom sa stal vďaka tomu, že tu dlhé roky tvoril. MAX KURTH sa síce narodil v nemeckom Sasku, no keď sa ako mladý adept maliarstva vracal v roku 1894 zo študijnej cesty po Európe, zastavil sa i v okolí Prešova, kde mu krása a malebnosť krajiny učarovala natoľko, že sa do tohto mesta o rok na to nie len vracia, ale ostáva tu žiť až do konca života. Príďte sa do Violy dozvedieť niečo viac o jeho umení i pôsobení v Prešove.


Hudobný program: 

Výber z dobových koncertantných skladieb pre gitaru sólo dnes už neznámych dobových skladateľov nemeckej proveniencie 19. storočia: Bischoff H., Decker-Schenk J., Hubner I. G. H., Kreutzer, a iných. Skladby týchto kleinmajstrov romantickej gitarovej hudby sa dodnes zachovali vďaka tzv. Dánskej knižnici. Vďaka tomuto koncertu ožije hudba dnes zachovaná výlučne pod katalógovými číslami Dánskej knižnice.

Účinkujú:

Andrea Sivaničová história

Soňa Pariláková moderovanie a umelecký prednes

Ondrej Veselý gitara

VIOLA centrum pre umenie / klub
Vstupné: 2 €
Vstupenky si môžete zakúpiť on line našej webovej stránke alebo od 19.8. priamo vo VIOLE v čase otváracích hodín kaviarne

Naspäť na výpis