Milan Paľa & Katarína Paľová

Kúpiť vstupenku online

Autor: VIOLA | Dátum: 11.06.2021 19:00


V rámci nového cyklu Vilecov Prešov Vás pozývame na koncert 

Milana Paľu a Kataríny Paľovej.


Program:

Samuil Feinberg Sonáta pre husle a klavír č. 1, op. 12 [posth.]

Allegro ma non troppo e cantando

Allegro

Largo

Allegro

Leoš Janáček Sonáta pre husle a klavír

Con moto

Balada. Con moto

Allegretto

Adagio

Samuil Feinberg Sonáta pre husle a klavír (č. 2), op. 46

Prelúdium. Andante

Scherzo. Allegro

Intermezzo. Andantino semplice

Allegro moderato

Epilóg. Andante cantabile. Allegro


Účinkujú:

Milan Paľa / husle

Katarína Paľová / klavír


O interpretoch

Milan Paľa

Patrí vďaka koncertnej činnosti, výkonom, repertoáru a nahrávacím aktivitám medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej hudby posledných dekád. Študoval na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Už ako mladý umelec získal viacero cien a s nimi
i medzinárodnú pozornosť na súťažiach Concourse Moderne Riga, Anglo-Czecho-Slovak Trust London, Leoš Janáček International Competition Brno, Bohuslav Martinů Competition
a i. V štúdiu pokračoval na Hochschulefür Musikunddarstellende Kunst Wien a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V súkromnej triede S. Yaroshevicha sa zoznámil
s husľovou školou D. Oistracha, no vďaka blízkemu vzťahu a spolupráci s legendárnym francúzskym skladateľom a organistom J. Guillouom prijal aj prvky francúzskej moderny.
Dnes patrí medzi najvýznamnejších česko-slovenských huslistov
a odborná verejnosť ho radí medzi elitu svetových interpretov. Ako sólista spolupracoval
s National Radio Symphony Orchestra Kiev, Kioi Sinfonietta Tokyo, Prague Symphony Orchestra, Saint Petersburg Philharmonic Congress Orchestra, Saint Petersburg Philharmonic, St. Petersburg State Capella Symphony Orchestra, Brno Philharmonic, Philharmonic Orchestra Altenburg-Gera, Slovenská filharmónia, Symfonický Orchester Slovenského rozhlasu a i. Spoluprácu nadviazal s dirigentmi ako Th. Guschlbauer, H. Arman, A. Cernusenko,
L. Svárovský, M. Košík, A. Markovic, A. SebastianWeiser, O. Vrabec, O. Olos, D. Švec,
P. Gribanov.

Diskografia Milana Paľu tvorí vyše 30 titulov. Výnimočným počinom je antológia slovenskej tvorby pre sólové husle, vďaka ktorej získal v roku 2009 Cenu Ľudovíta Rajtera. Najnovšími dvoma nahranými titulmi sú: Samuil Feinberg Violin Sonatas, Leoš Janáček Violin and Viola Works.  

www.milanpala.com


Katarína Paľová

Po absolvovaní gymnázia pokračovala v štúdiu na Konzervatóriu v Žiline v odboroch hra na klavír (Mgr. art. Ľudmila Fraňová) a dirigovanie (doc. Štefan Sedlický). V rovnakom čase bola členkou študentského ansámblu pre súčasnú hudbu Veni Academy, s ktorým pod vedením Mariána Lejavu účinkovali na festivaloch ISCM World New Music Days 2013, Melos Étos a i. V roku 2013 ansámbel nahral titul s názvom Rolling Tones/In zarter Bewegung, za ktorý získal cenu Radio_Head Awards v kategórii Klasická hudba.

V rokoch 2013 – 2018 študovala hru na klavír na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne v triede prof. Ivana Gajana. Zúčastnila sa majstrovských kurzov u Eugena Indjića, Alexandra Serdara, Daana Vandewalle, Jonathana Powella a i. V súčasnosti študuje doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave pod vedením prof. Ivana Gajana.

Interpretka sa v súčasnosti zameriava najmä na hudbu 20. a 21. storočia s akcentom na diela menej hrávaných či zabudnutých autorov. Doposiaľ uviedla diela skladateľov ako napr. Samuil Feinberg, Nikolaj Roslavets, Giacinto Scelsi, Jean Guillou, Alfred Patera, Valentin Bibik, Toru Takemitsu či Pascal Manolios. Katarína Paľová premiérovala niekoľko skladieb slovenských autorov (Iršai, Manolios), a zároveň uviedla množstvo diel zahraničných autorov v slovenskej či českej premiére. Ako sólistka i komorná hráčka účinkovala na viacerých pódiách a festivaloch na Slovensku i v Čechách (Konvergencie, Moravský podzim, Albrechtina, Levočské babie leto, Stanica Žilina-Záriečie, koncertný cyklus Ensemble Opera Diversa a i.). Aktivity Kataríny Paľovej od roku 2020 zahŕňajú aj nahrávaciu činnosť. Nedávno v spolupráci s manželom Milanom Paľom nahrala dva albumy s tvorbou pre husle a klavír Samuila Feinberga a Leoša Janáčka, ktoré vyšli vo vydavateľstve Pavlík Records.


Podujatie vzniklo s podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu a s finančným príspevkom Hudobného fondu. 

VIOLA centrum pre umenie / divadlo
VSTUPNÉ: 3 €

Vstupenky na koncert je možné kúpiť cez internetový predaj na našej webovej stránke

Lístky je možné zakúpiť elektronicky priebežne, najneskôr v deň pred konaním podujatia do 24.00 hod. V deň konania podujatia je možné zakúpiť vstupenky pol hodinu pred začiatkom. V prípade, že si neviete zakúpiť vstupenku on line, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Sedenie pravdepodobne nebude zodpovedať číslam na vstupenke, keďže bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike a pred každým podujatím ich pre Vás zároveň ošetríme dezinfekčnou UV-C lampou.

***
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis