Milan Paľa-ViolaKlasik

Autor: Viola | Dátum: 30.05.2019 19:00

Na ďalšom z koncertov cyklu ViolaKlasic
sa prešovskému publiku predstaví huslista MILAN PAĽA

Účinkuje:
Milan Paľa,
husle, milanolo (5-strunné husle)

Samostatné miesto v tvorbe Milana Paľu zaujíma unikátny nový nástroj – päťstrunové husle „milanolo“. Tento jedinečný nástroj koncertných parametrov obohatený o spodný violový register je prvým svojho druhu. Vznikol v roku 2013 v rodinnom Ateliéri Bursík v Brne a nesie meno podľa interpreta, pre ktorého bol zhotovený. Nástroj je predstavený na samostatnom CD v dielach európskych skladateľov skomponovanými špeciálne pre túto príležitosť s jednoduchým názvom – MILANOLO.

Program:
Johann Sebastian Bach
Sonáta č.2, a mol BWV 1003
(časti: Grave, Fúga, Andante, Allegro)

Pascal Manolios
Pokrut pre husle sólo (2019, premiéra)
Higia pre milanolo sólo

Johann Sebastian Bach
Partita č.2, d mol BWV 1004
(časti: Allemanda, Corrente, Sarabanda, Giga, Ciaccona)

MILAN PAĽA patrí koncertnou činnosťou, výkonmi, repertoárom a nahrávacími aktivitami medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej hudby posledných dekád. Študoval na Konzervatóriu J. L. Bellu v B. Bystrici, už ako mladý umelec získal viacero cien a s nimi i medzinárodnú pozornosť na súťažiach ako Concourse Moderne Riga, Anglo-Czecho-Slovak Trust London, Leoš Janáček International Competition Brno, Bohuslav Martinů Competition a i. V štúdiu pokračoval na Hochschule für Musik und darstellende Kunst Wien a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V súkromnej triede S. Yaroshevicha sa zoznámil s husľovou školou D. Oistracha, no vďaka blízkemu vzťahu a spolupráci s legendárnym francúzskym skladateľom a organistom J. Guillouom prijal aj prvky francúzskej moderny.
V období štúdia sa M. Paľa pravidelne zúčastňoval medzinárodných majstrovských kurzov V. Spivakova v Zürichu. Dnes patrí medzi najvýznamnejších česko-slovenských huslistov a odborná verejnosť ho radí medzi elitu svetových interpretov. Ako sólista spolupracoval s National Radio Symphony Orchestra Kiev, Kioi Sinfonietta Tokyo, Prague Symphony Orchestra, Saint Petersburg Philharmonic Congress Orchestra, Saint Petersburg Philharmonic, St. Petersburg State Capella Symphony Orchestra, Brno Philharmonic, Philharmonic Orchestra Altenburg-Gera, Slovenská filharmónia, Symfonický Orchester Slovenského rozhlasu a i. Spoluprácu nadviazal s dirigentmi ako Th. Guschlbauer, H. Arman, A.Cernusenko, L. Svárovský, M. Košík, A. Markovic, A. Sebastian Weiser, O. Vrabec, O. Olos, D. Švec, P. Gribanov.
Diskografia M. Paľu tvorí už 30 titulov, ostatným sú 4 Concertos for Milanolo (dir. M. Lejava, Pavlík Records 2018). Výnimočným počinom je antológia slovenskej tvorby pre sólové husle, vďaka ktorej získal v roku 2009 Cenu Ľudovíta Rajtera. V roku 2014 dostal Cenu ministra kultúry SR a Cenu Nadácie Tatra banky za umenie. Zatiaľ posledným ocenením je Radio_Head Award za nahrávku Bergovho a Szymanowského husľových koncertov so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod taktovkou M. Lejavu. K tomuto titulu medzičasom pribudli husľové sonáty Griega, Šostakoviča a Bartóka, tiež Sonáty a partity J. S. Bacha (Pavlík Records). Výnimočné kvality M. Paľu je možné spoznať z profilového dokumentu Českej televízie z roku 2012. www.milanpala.com

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

VIOLA – centrum pre umenie /divadlo/
VSTUPNÉ: 3 €

Vstupenky si môžete zakúpiť priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo rezervovať na info@violapresov.sk / 0905 688 665 (t.č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne)
Platnosť rezervácie vstupeniek končí 24 hodín pred konaním podujatia. Ak rezervované vstupenky nebudú vyzdvihnuté v tejto lehote, budú zaradené do predaja.

Naspäť na výpis