Modest Petrovič MUSORGSKIJ a jeho OBRÁZKY Z VÝSTAVY

Autor: VIOLA | Dátum: 30.01.2022 18:00


Modest Petrovič MUSORGSKIJ (1839 – 1881) a jeho OBRÁZKY Z VÝSTAVY (1874)


Pozývame na ďalší umelecký večer cyklu POZDRAVY Z NEBA. Bude venovaný spomienke na jedného z najznámejších ruských skladateľov.

K spomínaniu sme vybrali známy a poslucháčsky obľúbený hudobný cyklus Obrázky z výstavy, ktorého vznik je opradený zaujímavou históriou. V roku 1873 odišiel zo sveta predčasne, vo veku nedožitých 40 rokov, talentovaný ruský architekt a skladateľ Viktor Hartmann. Jeho priateľ Vladimír Stasov usporiadal v Petrohrade na pamiatku umelca výstavu jeho diel. Musorgskij, ktorý tiež patril do okruhu Hartmanových priateľov, sa rozhodol, že skomponuje cyklus, ktorý bude inšpirovaný vybranými kresbami autora. Napísal charakterové klavírne skladby, ktoré prepojil sprievodnou hudbou Promenády. Obrázky z výstavy dodnes fascinujú poslucháčov na celom svete svojou originalitou,  fantazijnosťou a farebnosťou. Neušli ani pozornosti viacerých skladateľov, ktorí sa rozhodli inštrumentovať ich pre orchester. Najvydarenejšiu a najhranejšou je verzia Mauricea Ravela. A vznikla dokonca aj rocková verzia britskej skupiny Emerson, Lake & Palmer (skrátene ELP).

Nenechajte si ujsť zážitok z počutia obrazu o Gnomovi, Dvoch židoch, Kuriatkach liahnucich sa zo škrupiniek, Baby Jagy a ďalších častí klavírneho cyklu.

Interpretom bude klavirista Eduard Lenner.


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenie, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.


Divadlo VIOLA / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.). Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.
Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.
**
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis