Peter Machajdík / hudobný večer so skladateľom

Autor: VIOLA | Dátum: 20.03.2022 18:00


Pozývame do VIOLY na ďalší zo skladateľských večerov. Bude venovaný Petrovi Machajdíkovi. Špecifikom tohto cyklu je skutočnosť, že okrem hudby majú diváci možnosť poznať bližšie aj jej autora, s ktorým sa moderátor večera rozpráva o jeho ceste k hudbe, inšpiráciách k tvorbe, ďalších záľubách, názoroch na život. Zážitok z hudby tak býva komplexnejší a osobitejší.

Peter Machajdík prichádza do VIOLY opakovane, prvý večer s ním sa konal v roku 2016, zneli jeho skladby pre husle a klavír a účinkovalo Československé komorné duo. Tentoraz bude koncertná časť pozostávať z výberu z jeho klavírnej tvorby.

Interpretkou bude Lyubov Gunder.


O skladateľovi

Tvorba hudobného skladateľa Petra Machajdíka (1961) zahŕňa diela inštrumentálne, vokálne, hudbu k filmom i rozhlasovým hrám, baletu, tanečným a divadelným predstaveniam, zvukové prostredia, grafické partitúry. Je charakteristická morálnym a humánnym rozmerom, odmietajúcim a odsudzujúcim rasovú a sociálnu neznášanlivosť.
Kompozície tohto bratislavského rodáka sú často považované za akýsi kontrapunkt k dnešnej dobe násilia, agresivity a chamtivosti. Pomocou tradičných tonálnych a modálnych techník s citlivosťou pre inštrumentálnu pestrofarebnosť vytvára jedinečný a jemný svet emocionálnych textúr. Väčšina jeho diel má hypnotický charakter a je ľahko rozpoznateľná. Vyznačuje sa nenásilným hudobným jazykom, ktorý nanovo definuje niektoré formy súčasnej a dejinnej hudby


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenie, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.


Divadlo VIOLA / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.). Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.
Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.
**
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis