Piesňový recitál Petra Mikuláša & Jany Nagy-Juhász

Kúpiť vstupenku online

Autor: Viola | Dátum: 18.05.2022 18:00


Pozývame Vás do Violy na piesňový recitál Petra Mikuláša & Jany Nagy-Juhász


Popredný slovenský basista Peter Mikuláš, dlhoročný sólista Opery SND,  pravidelný hosť domácich a zahraničných operných a koncertných domov.  

Piesňový repertoár zaznie s klavírnym sprievodom vynikajúcej Jany Nagy-Juhász, ktorá sa na koncerte predstaví aj sólistka.


Peter Mikuláš už dlhé roky prekvapuje svojím širokým záberom. Spieva operu, koncertný repertoár, hudbu barokovú, romantickú aj súčasnú. Systematicky sa venuje  interpretácii piesní: „Piesne sú pre mňa ako kamene. Sprevádzajú ma celý život a tvoria základ môjho cítenia, môjho vnímania, môjho spevu.“

Na blížiacich sa koncertoch v šiestich slovenských mestách ponúkne spolu s klaviristkou Janou Nagy-Juhász piesňové cykly viacerých skladateľov – Ladislava Holoubka, Pavla Haasa, Eugena Suchoňa a výber romancí od Sergeja Rachmaninova. V úvode programu si vypočujeme tri intímne, krehké, no vokálne náročné piesne Ladislava Holoubka na básne Pavla Országha Hviezdoslava Spevy jesene s nostalgickou náladou. Nasledovať bude skladateľov cyklus Panpulóni, štyri humorné a detsky zábavné piesne na slová Miroslava Válka. Pavel Haas patril medzi najaktívnejších predstaviteľov tzv. terezínskych skladateľov. Z jeho tvorby zaznejú dve Piesne na slová čínskej poézie, ktoré autor komponoval v rokoch 1943-1944 v terezínskom gete, kde bol deportovaný jedným z prvých transportov. Premiéra diela sa konala 22. júna 1944 v Terezíne. Zo Suchoňovho cyklu Tri piesne pre bas z roku 1984 zaradil Peter Mikuláš do programu  Gioconditu na básne Jána Smreka. Skladateľ týmto cyklom zavŕšil svoje vokálne dielo. Koncert uzavrie výber ruských romancí Sergeja Rachmaninova. Typicky ruský piesňový žáner,  často čerpajúci z ruskej ľudovej piesne, obľubovali mnohí predstavitelia ruského romantizmu.

Všetky diela sú mi mimoriadne blízke. Holoubkom som začínal štúdium na vysokej škole, jeho piesňový cyklus Spevy jesene je na verše Hviezdoslava a cyklus Panpulóni na Válka. Suchoň je vo mne ako balvan výpovede o mne a o mojom žití, som s ním doslova zrastený. Pavel Haas vo svojich piesňach zobrazil nesmiernu ľudskú silu, ktorá dokáže pomôcť každému, keď je schopný ju vnímať a Rachmaninov je momentálne pre mňa najkrajší a najhlbší objav. Neviem sa ho nabažiť...,“ hovorí o programe Peter Mikuláša dopĺňa: „ Ozaj. Napadlo mi, že nič lepšie sa nemôže prihodiť básnikovi ako to, keď jeho verše zhudobní kongeniálny skladateľ.“

Pestrý piesňový program doplnia tri klavírne skladby Sergeja Rachmaninova a Sergeja Prokofieva v interpretácii Jany Nagy Juhász.


O INTERPRETOCH:

PETER MIKULÁŠ

Absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Od roku 1978 je sólistom Opery Slovenského národného divadla. V roku 1977 zvíťazil na prestížnej Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, ceny získal aj na medzinárodných súťažiach v Moskve (1982) a v Helsinkách (1984). Od začiatku svojej umeleckej dráhy sa vyznačuje nielen krásou a farebnosťou hlasového fondu, ale tiež muzikalitou, štýlovou všestrannosťou a sugestívnosťou javiskového výrazu vo vážnych úlohách (ako je Fiesco v Simonovi Boccanegrovi, kráľ Filip v Donovi Carlosovi, diabol Mefistofeles v Gounodovom Faustovi i Boitovom Mefistofelovi, Suchoňov Svätopluk či Bergov Wozzeck) i v komických kreáciách (Leporello v Donovi Giovannim, Dulcamara v Nápoji lásky, Don Magnifico v Rossiniho Popoluške, Kecal v Predanej neveste či Verdiho Falstaff). Z postáv, ktoré naštudoval v Opere SND, treba ďalej spomenúť Ferranda vo Verdiho Trubadúrovi, Gremina v Eugenovi Oneginovi v réžii Petra Konwitschného, titulnú postavu v Musorgského Borisovi Godunovovi, postavu Sira Giorgia Valtona (V. Bellini, Puritáni), Dona Basilia (G. Rossini, Barbier zo Sevilly), Kráľa Heinricha (R. Wagner, Lohengrin), Sparafucila (G. Verdi, Rigoletto) či Fiesca v Simonovi Boccanegrovi a desiatky ďalších. V sezóne 2006 – 2007 bol riaditeľom Opery SND a podieľal sa na zložitých organizačných prípravách pôsobenia Opery SND v priestoroch nového divadla. S jeho menom sa spája slávnostné otvorenie novej budovy SND 14. apríla 2007. Popri pôsobení v SND pravidelne účinkuje na prvoradých operných scénach i koncertných pódiách v zahraničí (okrem iného v Prahe, Viedni, Salzburgu, Berlíne, Ríme, Madride, Lisabone, Mníchove či v Tokiu. Koncertný repertoár Petra Mikuláša, ktorý sa šírkou vyrovná javiskovému, zahŕňa diela klasikov (Bach, Beethoven, Verdi, Dvořák, Brahms...), ale i široké spektrum hudby 20. storočia, medzi iným celý rad skladieb slovenských skladateľov. V súčasnosti pôsobí aj ako pedagóg na Vysokej škole múzických umení.


JANA NAGY-JUHÁSZ

Absolvovala štúdium hry na klavíri na Konzervatóriu v Temešvári (Rumunsko) v triede Márie Bodóvej a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Idy Černeckej. Absolvovala medzinárodné interpretačné kurzy u Lazara Bermana a Eugena Indjića. S úspechom sa zúčastnila viacerých klavírnych domácich a zahraničných súťaží. Je laureátkou Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela v Bratislave (1991), semifinalistkou Klavírnej súťaže Roberta Schumanna v nemeckom Zwickau (1993), v roku 1994 bola účastníčkou dvoch prestížnych medzinárodných klavírnych súťaží Ferruccia Busoniho v talianskom Bolzane a Hamamatsu v Japonsku. V rámci medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti reprezentovala Slovensko na prehliadke mladých umelcov pod názvom Interpódium. Ako sólistka účinkovala s mnohými domácimi a zahraničnými orchestrami. Je vyhľadávanou komornou partnerkou vokálnych umelcov a inštrumentalistov, spolupracovala s renomovanými umelcami ako sú Peter Mikuláš, Jevgenij Nesterenko, Ida Kirilová, Jozef Kundlák, Jozef Benci, Adriana Kohútková, Hana Štolfová-Bandová, Alexander Jablokov, Peter Michalica a i. Účinkovala na viacerých medzinárodných hudobných festivaloch ako napr. Pražská jar a BHS. Realizovala početné nahrávky pre rozhlas, televíziu i hudobné vydavateľstvá. Súčasne pôsobí pedagogicky na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.


PROGRAM KONCERTU:

Ladislav Holoubek Cyklus piesní na básne P.O.Hviezdoslava "Spevy jesene"

Z dom' do dom'

Tie noci !

Blížim sa k vám


Ladislav Holoubek Cyklus piesní "Panpulóni"

Kohút

Ťava

Ozvena

Panpulóni


Sergej Prokofiev Diabolské pokušenie zo Štyroch kusov pre klavír op. 4


Pavel Haas Dve piesne na slová čínskej poézie

Zaslechl som divoké husy.

V bambusovém háji.


Eugen Suchoň Giocondita

S. Rachmaninov Preludium gis mol, Op.32: No.12

Preludium G dur, Op.32:No.5

S. Rachmaninov

Pri bránach svätého kláštora Slová M. Lermontov

Ráno Slová M. Janov

Dieťa, si krásna ako kvietok Slová A. Pleščejev (z Heineho)

Na smrť stehlíka Slová V. Žukovskij

Oddýchneme si Slová A. Čechov („Ujo Váňa“ Dejstvo IV.)

Nepoviem ti nič Slová A. Fet

Nespievaj, kráska Slová A. Puškin

Ach nie, modlím sa, nechoď! Slová A. Merežkovskij


Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.


Divadlo VIOLA, Prešov, Tkáčska 2

VSTUPNÉ: 5 € dospelí / 3 € študenti a dôchodcovia


Vstupenky – plné vstupné – si môžete zakúpiť on line na našej web stránke.

Seniori a študenti majú ZĽAVNENÉ VSTUPNÉ, ktoré si budú môcť zakúpiť pred koncertom priamo v divadle VIOLA. Oprávnení uchádzači o zľavnené vstupné si miesta môžu vopred rezervovať na info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)


Lístky je možné zakúpiť elektronicky priebežne, najneskôr v deň pred konaním podujatia do 24.00 hod. V prípade, že si neviete zakúpiť vstupenku on line, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)
Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.

Naspäť na výpis