Poetka Anna Achmatovová

Autor: VIOLA | Dátum: 24.05.2021 17:00


Milí priatelia literatúry,

konečne môžeme znova pokračovať v stretnutiach Čitateľského klubu Violy. K májovej nálade za oknami sme vybrali poéziu. Pozývame Vás k rozhovorom o tvorbe ruskej poetky Anny Achmatovovej. Nazývajú ju aj ruskou Sapfó a mnohé z jej veršov  patria láske. Mnohé však vznikli i uprostred tragických udalostí stalinistických represií. Represiám sovietskej moci bola vystavená nielen ona, ale aj jej najbližší. Prvého muža zastrelili, syna niekoľkokrát väznili a v marci 1938 odsúdili na päť rokov nútených prác. Dlhé obdobie nemohla publikovať a časť svojej tvorby uchovávala len v pamäti, lebo v tých časoch mohlo i nájdenie nepohodlnej, ideologicky závadnej básne znamenať ohrozenie života. Napriek tomu sa písania a svojho postoja nikdy nevzdala.   

Príďte hľadať v Achmatovovej veršoch (ktoré sú dnes možno aktuálnejšie, než by sa zdalo)  i v sebe!


Čitateľský klub VIOLY je cyklus určený všetkým vášnivým i príležitostným čitateľom, ktorí okrem zážitku samotného čítania z neho radi niečo navzájom zdieľajú, ktorých zaujíma ako text videl niekto iný, ktorí majú radi rozhovory o prečítanom... Vždy pre vás pripravíme literárny text alebo súbor textov nie veľkého rozsahu, a ktokoľvek, kto si ho prečíta, je - tentoraz 24. mája o 17.00 - vo VIOLE / divadle vítaný.

Či si už k prečítanému pripravíte krátku referenciu, postreh, vyberiete pozoruhodný citát, obraz, prinesiete otázku, alebo budete len nadšene počúvať ostatných a necháte sa nimi inšpirovať, je úplne na vás...


Na spoločné rozhovory a literárne objavy sa s Vami vo VIOLE teší Soňa Pariláková

Ak máte ZÁUJEM O TEXTY, napíšte na sona.parilakova@violapresov.sk obratom Vám ich pošleme


VIOLA centrum pre umenie / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta je možné rezervovať, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike a pred každým podujatím ich pre Vás zároveň ošetríme dezinfekčnou UV-C lampou.

***
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

***

Samota

Hodili do mňa toľko kameňov,

že nikto ma už nevystraší nimi,

môj úkryt sa stal vežou - vzpriamenou,

najvyššou vežou medzi vysokými.

Horlivým staviteľom ďakujem,

nech zármutok a strasť ich vždy minie.

Raňajšie slnko prvšie vkročí sem,

posledný lúč tu jasá, na výšine.

Do okien mojej izby k večeru

vzlietajú vetry morí severu

a holub pšenicu mi zobe z dlane...

A s božským pokojom a zvrchovane

nedokončený verš i niečo navyše

mi tmavá ruka Múzy napíše.

Naspäť na výpis