Poézia Emily Dickinsonovej

Autor: VIOLA | Dátum: 16.05.2022 17:00


V májovom Čitateľskom klube Violy budeme v spoločnosti básní americkej poetky Emily Dickinsonovej.


Jej životný príbeh je pozoruhodný už tým, že svetový ohlas jej tvorby začal až polstoročie po jej smrti. Napísala 1789 básní, no len 10 z nich bolo uverejnených ešte počas jej života. Celú tvorbu – časť prepísanú do 40 fasciklov, časť zaznamenanú na poštovom papieri, voľných listoch, obálkach, útržkoch baliaceho papiera či reklamných lístkoch – našla až po smrti E. Dickinsonovej v roku 1886 jej sestra. Prvý výber knižne vychádza v roku 1890.

Jeden z doslovov k jej tvorbe uvádza: “V svetovej poézii je len málo takých originálnych a takých mätúcich zjavov ako dielo a osobnosť americkej poetky E. Dickinsonovej.“ A dodajme, že spolu s W. Whitmanom, ktorého nikdy nečítala a nepoznala, sa stala východiskom  jedného smeru modernej severoamerickej literatúry.


919

Ak jednému srdcu nedám puknúť žiaľom,

nebudem márne žiť.

Ak jedného človeka, čo trpí, aspoň málo

dokážem utešiť,


či ustatému drozdovi raz poviem,

kde hniezdo nájde si,

nebudem márne žiť.


Čitateľský klub VIOLY je cyklus určený všetkým vášnivým i príležitostným čitateľom, ktorí okrem zážitku samotného čítania z neho radi niečo navzájom zdieľajú, ktorých zaujíma ako text videl niekto iný, ktorí majú radi rozhovory o prečítanom... Vždy pre vás pripravíme literárny text alebo súbor textov nie veľkého rozsahu, a ktokoľvek, kto si ho prečíta, je - tentoraz 16. mája o 17.00 - vo VIOLE / klube vítaný.

Či si už k prečítanému pripravíte krátku referenciu, postreh, vyberiete pozoruhodný citát, obraz, prinesiete otázku, alebo budete len nadšene počúvať ostatných a necháte sa nimi inšpirovať, je úplne na vás...

Na spoločné rozhovory a literárne objavy sa s Vami vo VIOLE teší Soňa Pariláková


Ak máte ZÁUJEM O TEXTY, napíšte na sona.parilakova@violapresov.sk obratom Vám ich pošleme

Divadlo VIOLA
VSTUP VOĽNÝ

Miesta je možné rezervovať, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.

Naspäť na výpis