Poézia Wisławy Szymborskej

Autor: VIOLA | Dátum: 24.11.2020 17:00


Wisława Szymborska
(1923-2012) – jedna z najznámejších poľských poetiek, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru, veľká pozorovateľka života.  Jej vnímanie človeka je plné prekvapivých uhlov pohľadu, z ktorých vznikajú presné a odzbrojujúce otázky nezriedka odhaľujúce aj to, čo o sebe nie až tak radi počujeme. Otázky, na ktoré máme sami hľadať odpovede. Miluje človeka, ale odmieta mu klamať z milosti, ukazuje svet v nahote, a pritom vie, že človek sa nerád necháva poučiť, píše jednoducho, no preniká do zložitej ľudskej povahy.


Možno vďaka oslovujúcej sile, možno vďaka blízkosti poľského jazyka, má Szymborskej poézia na Slovensku hneď štyroch prekladateľov: Vojtecha Mihálika, Vlastimila Kovalčíka, Sylviu Galajda a Silviu Kaščákovú. Pre spoločný rozhovor ČKV ponúkame výber z prekladov posledných troch a tiež niekoľko básní v origináli.


Čitateľský klub VIOLY je cyklus určený všetkým vášnivým i príležitostným čitateľom, ktorí okrem zážitku samotného čítania z neho radi niečo navzájom zdieľajú, ktorých zaujíma ako text videl niekto iný, ktorí majú radi rozhovory o prečítanom... Vždy pre vás pripravíme literárny text alebo súbor textov nie veľkého rozsahu, a ktokoľvek, kto si ho prečíta, je - tentoraz 24. novembra o 17.00 - vo VIOLE / divadle vítaný.

Či si už k prečítanému pripravíte krátku referenciu, postreh, vyberiete pozoruhodný citát, obraz, prinesiete otázku, alebo budete len nadšene počúvať ostatných a necháte sa nimi inšpirovať, je úplne na vás...

Na spoločné rozhovory a literárne objavy sa s Vami vo VIOLE teší Soňa Pariláková


Ak máte ZÁUJEM O TEXTY, napíšte na sona.parilakova@violapresov.sk obratom Vám ich pošleme

VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať na info@violapresov.sk / 0905 688 665

***
Wisława Szymborska

TRI NAJČUDNEJŠIE SLOVÁ

Keď vyslovujem slovo Budúcnosť,

prvá slabika je už minulosťou.

Keď vyslovujem slovo Ticho,

ničím ho.

Keď vyslovujem slovo Nič,

tvorím niečo, čo nemá miesto v žiadnom  nebytí.

Naspäť na výpis