Rodinné striebro v ľudovom tóne

Autor: VIOLA | Dátum: 13.03.2022 18:00


VŠMU v Bratislave pozýva na koncertný projekt Katedry klávesových nástrojov venovaný slovenskej klavírnej tvorbe.


Rodinné striebro“ je metafora dedičstva, ktorého hodnotu nezmaže ani prach, ani čas. Nepodlieha móde, stráži spomienky a ožíva, keď ho niekto vezme do ruky. Môže v ňom byť obrúsok s ručne vyšitým monogramom po prababičke, puncovaný strieborný servis a môže tam byť aj originál Martina Benku. 


Tak aj my v klavírnom Rodinnom striebre vyberáme drobnosti - vzácnosti i veľké poklady z odkazu slovenského klavírneho repertoáru. Pretože je dôležité nie len mať kultúrnu históriu, no najmä vedieť o nej. A nie len vedieť o nej, ale aj ju tvorivo zažiť. Až keď kúsky histórie vezmeme do ruky a oživíme ich, dokážeme sa na pozerať nie len objektívne ale aj s umeleckým porozumením a láskou.


VŠMU nepredstavuje iba vzdelávaciu inštitúciu, je aj splnením sna niekoľkých umeleckých generácií o národnej inštitúcii. Pohľad na históriu slovenského klavírneho repertoáru je tak zároveň aj prejav úcty k osobnostiam, ktoré si VŠMU vysnívali s predstavami a víziami.


Rodinné striebro v ľudovom tóne
sa obracia k ľudovej piesni, témam, hudobným i charakterovým motívom. Venuje sa dielam, ktoré priamo citujú alebo spracovávajú ľudové piesne a rovnako dielam, ktoré využívajú „prvky ľudovosti pretransformované na vyšší umelecký ideál“ (E.Suchoň). Snaha o esenciu „národného znenia“, kedy ľudové inšpirácie išli ruka v ruke v národnými ašpiráciami, je spanilou kapitolou našej hudobnej histórie.


Unikátne umelecké podujatie je postavené na dramaturgii diel pôvodnej slovenskej klavírnej tvorby 19. a 20. storočia, ktoré sú inšpirované slovenskou ľudovou piesňou, melodikou a rytmikou (Bella, Albrecht, Németh-Šamorínsky, Schneider-Trnavský, Országh, Suchoň, Cikker, Rajter) i mladších skladateľských generácií (Kardoš, Zeljenka, Hatrík).

Vypočujete si ich v interpretačnom podaní študentov a doktorandov Katedry klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF:
Viktoriia Baraň, Kristina Borbat, Barbora Drugdová, Martin Hríň, Alona Korobova, Katalin Koroly, Jozef Kovalčík, Anhelina Kydora, Hana Muchová, Miriama Neveďalová, Kristína Nociarová, Nika Sidor, Kristína Smetanová, Zuzana Šabíková, Ladislava Števárová, Anna Štibraná, Alexandra Vaňková, Anh Nguyen Le Viet a Michaela Žišková.

Autori projektu: doc. František Pergler, ArtD. a Mgr.art. Xénia Jarová, ArtD.

Tešíme sa na Vás!


Divadlo VIOLA / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.). Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.
Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.
**
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis