ROMAN BERGER (1930 – 2020)

Autor: VIOLA | Dátum: 20.05.2022 18:00


V rámci 4. ročníka podujatia Umelec a sloboda vás pozývame na spomienkový večer na skladateľa ROMANA BERGERA (1930 – 2020)

Hudobná tvorba, ale rovnako aj myšlienky, názory a postoje skladateľa Romana Bergera sú nezmazateľným svedectvom o nachádzaní duchovných rovín v umení i živote. Pripomenieme si ich výberom z klavírnej tvorby autora, úryvkami z filozofujúcich úvah a ukážkami z dokumentu.

STROM ŽIVOTA... sa nám v našom civilizovanom svete, zredukovanom na konzum, absurdné mrhanie, ešte absurdnejšie boje o moc a na nešťastia, ktoré s tým súvisia, scvrkol na strom zbavený horizontu Nekonečna a Tajomstva – na znak sentimentality, na rekvizitu egoizmu......Sacrum nie je v prvom rade pojem ani téma, ale skôr výzva, ukazovateľ cesty, orientačný bod, maják. Ide o klímu našej existencie, o ovzdušie našej percepcie sveta, našej imaginácie, citov a emócií, myslenia a reflexie. A predovšetkým ide o stav nášho vedomia – o to, či a do akej miery si uvedomujeme demarkačnú čiaru medzi tým, čo je dielom ľudských rúk, a tým čo je človeku dané vrátane jeho organizmu aj psychiky.“ (Roman Berger: Smer Sacrum, esej s komentármi akademického maliara Rudolfa Filu. In:  Cesta s hudbou, 2012)

Svetom filozofujúcich myšlienok sprevádza: Tatiana Pirníková

Hudobný hosť: Peter Javorka – klavír

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.


Divadlo VIOLA
VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.).

Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.

Naspäť na výpis