Rozina Jadrná a Karel Kryl - spomienkový večer

Autor: VIOLA | Dátum: 21.05.2022 18:00


Mladším, po novembri 89 narodeným generáciám bude pravdepodobne pojem Slobodná Európa asociovať skôr rovnomennú hudobnú skupinu. Tí starší alebo viac rozhľadení v histórii si však iste spomenú aj na pôvodný kontext, na Rádio Slobodná Európa, ktoré počas komunistického režimu vysielalo od mája 1951 z Mníchova v českom a slovenskom jazyku a prinášalo správy, aké cenzúra do oficiálneho spravodajstva nepripustila. Redaktormi jednotlivých národných redakcií boli najmä ľudia, ktorí boli kvôli rôznym dôvodom a represiám nútení Československo opustiť.


To, že jedným z redaktorov Slobodnej Európy bol i Karel Kryl je všeobecne známe. Radi by sme však v tento večer Prešovu pripomenuli a predstavili i ďalšiu inšpiratívnu a charizmatickú osobnosť, ktorá svojimi reláciami vlievala odvahu mnohým ľuďom – ROZINU JADRNÚ. Privítame dvoch vzácnych hostí, ktorí na ňu budú spomínať – Evu Sedlářovú, jej priateľku a obdivovateľku, a Karla Jadrného, manžela Roziny Jadrnej. Na jeseň k nám pricestovať nemohli, o to viac sa na ich rozprávanie tešíme 21. mája. Dovtedy možno aj v Prešove nájdeme viacerých, ktorí si ešte na vysielania hudobných relácií Roziny Jadrnej na Rádiu Slobodná Európa pamätajú. Ak k ním patríte, iste nám napíšte! V roku 2024 uplynie 100 rokov od jej narodenia a jedným zo zámerov je i zhromaždiť čo najviac spomienok, reflexií, príbehov, ktoré sa skrz jej vysielanie v bývalom socialistickom Československu odohrali.

Piesne Karla Kryla bude počas večera interpretovať Luděk Zmrzlík.


Podujatie je súčasťou projektu Umelec a sloboda 4. ročník.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenie, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Divadlo VIOLA
VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)
Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.
Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.

Naspäť na výpis