Sándor Márai: Kniha byliniek

Autor: VIOLA | Dátum: 28.01.2020 17:00


O srdci

"Pokiaľ si myslíš, že niekde je srdce, ktoré tlčie pre teba, odpúšťaj ľuďom. Jediné ľudské srdce, ktoré k tebe prechováva nezištné city, stačí, aby si odpustil všetkým tým, ktorých sebecké a hrubé srdce si spoznal; stačí, aby si odpustil všetkým ľuďom. Nepotrebuješ veľa na to, aby ťa v beznádeji uzmierili. Stačí jediný človek. A nie je pravda ani to, že si takého človeka nestretol. Len si bol práve nervózny alebo netrpezlivý a nedočkavý, a minul si sa s ním. Pretože si človek a pretože také je ľudské srdce."


Narodil sa v Košiciach, chvíľku dokonca študoval i na hlavnom gymnáziu v Prešove, osud ho dobrovoľne i nedobrovoľne odviedol do sveta, hoci rodné Košice si stále niesol v sebe, a popri tomto putovaní sa stal najprekladanejším maďarským spisovateľom v histórii: 

Sándor Márai.

Z množstva jeho kníh, ktoré sú od deväťdesiatych rokov minulého storočia v centre pozornosti svetového literárneho diania a dnes ich môžeme čítať aj v slovenských prekladoch, sme vybrali jednu z najútlejších...

Zamyslenia, maximy, miniúvahy, postrehy či miestami lyrické skice...to všetko spolu zviazané je KNIHA BYLINIEK. O nej sa budeme v januárovom ČKV rozprávať.


Čitateľský klub VIOLY je cyklus určený všetkým vášnivým i príležitostným čitateľom, ktorí okrem zážitku samotného čítania z neho radi niečo navzájom zdieľajú, ktorých zaujíma ako text videl niekto iný, ktorí majú radi rozhovory o prečítanom... Vždy pre vás pripravíme literárny text nie veľkého rozsahu, ktorý nájdete i na našej FB stránke, a ktokoľvek, kto si ho prečíta, je - tentoraz 28. januára o 17.00 - vo VIOLE vítaný.

Či si už k prečítanému pripravíte krátku referenciu, postreh, vyberiete pozoruhodný citát, obraz, prinesiete otázku, alebo budete len nadšene počúvať ostatných a necháte sa nimi inšpirovať, je úplne na vás...

Na spoločné rozhovory a literárne objavy  sa s Vami vo VIOLE teší Soňa Pariláková

Texty – ako obyčajne – postupne nájdete priložené v diskusii pod fb udalosťou
https://www.facebook.com/events/511784546402700/


VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať priamo vo VIOLE alebo na info@violapresov.sk  / 0905 688 665

Naspäť na výpis