Skladateľ Juraj Beneš v spomienkach hudobníkov

Autor: VIOLA | Dátum: 25.05.2021 18:00


Málokto na Slovensku vie, že Juraj Beneš bol autorom, ktorého opery sa hrávali aj v Londýne. A málokto pamätá, že opera Skamenený bola v 70. rokoch uvedená aj v divadle v Košiciach. Študenti na Vysokej škole múzických umení v Bratislave milovali jeho prednášky o hudbe, pretože v nich nebola len múdrosť, ale aj étos. Charizmatický nonkonformný intelektuál... Zaspomínať si naňho, aj cez prizmu skladieb pre klavír a pre violončelo, prídu známi slovenskí hudobníci – klaviristka Nora Skuta a violončelista a zakladateľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták. Nájdite si čas na spomienky iných, oživia možno aj tie Vaše!


Na hudobnom večeri si vypočujete tieto skladby Juraja Beneša:

Notturno No. 3 pre klavír

Sonáta  pre violončelo


Účinkujú:

Nora Skuta / klavír

Jozef Lupták / violončelo


Juraj Beneš (1940 – 2004)

Patrí k profilujúcim autorom avantgardného pohybu 60.rokov, ku ktorého etickým hodnotám sa hlásil. Vo svojej tvorbe prešiel originálnou cestou od dadaistického recesistu, cez vrcholne dramatického autora až k neskorej, postmoderným krásnom poznačenej tvorbe. Medzinárodný ohlas dosiahol najmä svojimi troma operami, ale aj komornou tvorbou pre najrôznejšie nástrojové zoskupenia. Podobne ako György Ligeti miloval hudobné nástroje a intenzívne skúmal ich zvláštnosti. Patrí k tvorcom, ktorí sa pozerajú do budúcnosti, ako Bach, Beethoven, Wagner, Chopin, Debussy či Messiaen alebo Ligeti, ktorých tvorbu obdivoval a približoval študentom ako profesor hudobnej teórie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Viac info o skladateľovi:

http://hc.sk/o-slovenskej-hudbe/osobnost-detail/34-benes-juraj

http://www.hrckova.sk/juraj-benes


VIOLA centrum pre umenie / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta je možné rezervovať, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike a pred každým podujatím ich pre Vás zároveň ošetríme dezinfekčnou UV-C lampou.

***
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis