Skladateľský večer s Tomášom Borošom

Autor: VIOLA | Dátum: 26.08.2021 19:00


Tarantulky, Situácie, Skladačky... to je len torzo hudobných cyklov Tomáša Boroša, ktorými motivuje deti, interpretov a poslucháčov k inšpiratívnemu tvoreniu a prijímaniu hudby. Skladateľ, ktorého zaujímajú cesty hudby k prijímateľovi a ktorému nie je ľahostajný osud hudobného vzdelávania na Slovensku. Príďte si vypočuť rozprávanie o tom, ako je možné hudbou prebúdzať radosť, hravosť, vzájomnosť, pocity tak veľmi potrebné a ozdravné pre dnešný svet plný napätia a nespokojnosti. 

Hudobným hosťom večera bude známy slovenský klavirista a organizátor hudobného diania Ivan Šiller


O skladateľovi

Tomáš Boroš študoval hudobnú výchovu na UKF v Nitre a následne kompozíciu u Vladimíra Bokesa a klavír u Zuzany Paulechovej na VŠMU v Bratislave. Viac ako 25 rokov je redaktorom Rádia Devín. Roky úspešného vedenia Katedry hudobnej výchovy na PDF UK v Bratislave zamenil za slobodné pôsobenie v hudobno-vzdelávacom programe Superar. Je autorom metodiky hudobnej edukácie Hudba ako čin. Skladateľ je primárne viazaný na tvorbu pre klavír (on sám je stále aktívny ako klavirista), inklinuje však aj k vokálnej hudbe a tvorbe pre komorné zoskupenia.


O interpretovi

Ivan Šiller študoval hru na klavíri v Bratislave (VŠMU) a Gente (Kráľovské konzervatórium), ako štipendista v USA (Tanglewood Music Center), Kanade (Banff Centre forthe Arts) a Nemecku (Ferienkurse für Neue Musik Darmstadt). Venuje sa interpretácii súčasnej hudby, ensemblovej i sólovej hre a hudobnej reinterpretácii výtvarných diel. Rád spolupracuje s inými hudobníkmi, s ktorými formuje rôzne zoskupenia – Cluster ensemble, Ensemble Ricercata alebo Prague Modern. Spoluvytvára alternatívne „vzdelávacie inštitúcie“ – študentský projekt VENI ACADEMY či sériu detských workshopov Sound Orchestra – zamerané na improvizáciu, grafické partitúry a experimentálnu hudbu. Je autorom množstva hudobných projektov, festivalov či koncertných cyklov. Predsedá slovenskej sekcii Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu (ISCM – Slovak section), s ktorou pripravil hudobný počin roka 2013 – ISCM World New Music Days. V roku 2016 bol Cluster ensemble za svoje debutové CD nominovaný na cenu za umenie Nadácie Tatra banky, na Krištáľové krídlo a cenu Radio Head Awards.


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


VIOLA centrum pre umenie / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta je možné rezervovať, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Naše priestory sú neustále vetrané vďaka vzduchotechnike.

***
Vzhľadom na epidemiologickú situáciu budú podmienky pre vstup na podujatie vychádzať z predpisov aktuálne platných pre deň, v ktorý sa podujatie uskutoční.

Naspäť na výpis