Sny o Gruzínsku

Autor: Viola | Dátum: 27.04.2019 19:00

Pozývame Vás do Violy na výnimočný koncert!

MANANA MENABDE
je gruzínska speváčka, herečka, režisérka, skladateľka, maliarka. Narodila sa v Tbilisi v r. 1948. Pochádza zo starého gruzínskeho rodu, spolu s troma sestrami je v Gruzínsku nositeľkou žánru mestskej romance. Udržiava rodinné tradície od mladého veku, už ako 16 – ročná začala spievať v skupine Rjero. Vyštudovala réžiu na Divadelnom inštitúte Š. Rustaveľa, pokračovala v štúdiu v Moskve. Po návrate do Tbilisi pracovala ako režisérka hudobných programov gruzínskej televízie. Zároveň začala maľovať, jej práce, najmä grafické, boli viackrát vystavované. V 80. rokoch pôsobila ako herečka v Divadle improvizácie v Moskve.

Manana Menabde je ako speváčka nositeľkou a udržiavateľkou starej tradície gruzínskej a ruskej romance a zároveň autorkou jej nových podôb. V jej piesňovej tvorbe sú zhudobnené básne popredných poetov „striebornej éry“ a zároveň zhudobňuje vlastné texty. Súčasne je autorkou filmovej hudby (filmy Znaky osudu, Kino a i.).
Začiatkom 90. rokov Menabde emigrovala do Nemecka. V posledných rokoch žije striedavo v Tbilisi a v Berlíne, kde účinkuje v rámci programov Gruzínsky džez.
Manana Menabde patrí zároveň medzi popredné interpretky protestsongu. Ako speváčka piesní Bulata Okudžavu vystupuje na popredných medzinárodných fórach. Je interpretkou s originálnym hlasovým prejavom, zároveň ovláda majstrovsky hru na gitare. Uskutočnenie jej koncertu na Slovensku bude skutočným dramaturgickým počinom a umeleckým prínosom, keďže interpretka tu ešte nekoncertovala.

VIOLA centrum pre umenie /klub/
VSTUPNÉ: 4 €

Vstupenky si môžete zakúpiť priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo rezervovať na info@violapresov.sk / 0905 688 665 (t.č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne) -
Platnosť rezervácie vstupeniek končí 24 hodín pred konaním podujatia. Ak rezervované vstupenky nebudú vyzdvihnuté v tejto lehote, budú zaradené do predaja.

Naspäť na výpis