Švajčiarske literárne soirée

Autor: Divadlo VIOLA | Dátum: 20.04.2023 17:00

Ústav svetovej literatúry Slovenskej akadémie vied, v. v. i., a Švajčiarske veľvyslanectvo na Slovensku srdečne pozývajú na

Švajčiarske literárne soirée

Noëlle Revaz: Visites à la prisonnière

Yusuf Yeşilöz: Hochzeitsflug

Pri príležitosti vydania čísla 4/2022 časopisu Verzia: Rodina v súčasnej švajčiarskej próze

Goethe-Institut Bratislava, 17. 4. 2023 18.00 (Panenská 33)

Štátna vedecká knižnica Banská Bystrica, Literárne a hudobné múzeum, 19. 4. 2023 17.00 (Lazovná 9)

Divadlo Viola Prešov, 20. 4. 2023 17.00 (Tkáčska 2)

Autorské čítanie moderujú Zuzana Malinovská a Ján Jambor.

Texty v slovenčine prednesú Tamara Šimončíková Heribanová (Bratislava), Paulína Šedíková Čuhová (Banská Bystrica) a Soňa Pariláková (Prešov).

Podujatia sa konajú v nemeckom, francúzskom a slovenskom jazyku.

Podujatia podporili Švajčiarska kultúrna nadácia Pro Helvetia a Zürich Insurance Company Ltd.

Noëlle Revaz sa narodila v r. 1968 v kantóne Valais/ Wallis a žije s rodinou v Bienne/Biel, kde vyučuje na Švajčiarskom literárnom inštitúte. Je autorkou niekoľkých oceňovaných románov, krátkych próz a monológov, napríklad Visites à la prisonnière  (2017, Návštevy väzenkyne). Píše pre rozhlas a divadlo, známa je aj ako performerka.

Yusuf Yeşilöz sa narodil v r. 1964 v kurdskej dedine v Strednej Anatólii (Turecko). V r. 1987 prišiel do Švajčiarska. Dnes žije s rodinou vo Winterthure a pracuje ako spisovateľ, filmový dokumentarista, a prekladateľ. Píše aj stĺpčeky do novín. K jeho najznámejším dielam patrí román Hochzeitsflug (2011, Svadobný let).

Číslo 4/2022 časopisu Verzia prináša preložené ukážky románov, poviedky a básne významných osobností švajčiarskej literatúry pochádzajúcich z troch jazykových oblastí krajiny (Jürg Halter, Peter Stamm, Julia Weber, Yusuf Yeşilöz, Elisa Shua Dusapin, Joseph Incardona, Noëlle Revaz, Begoña Feijoo Fariiña), ako aj rozhovor s Gabrielou Stöckli, riaditeľkou Domova prekladateľov Looren, a úvodný článok Jána Jambora o rodine v švajčiarskej próze.

Naspäť na výpis