TVARY A TVÁRE / 1.-3.7.2022

Autor: VIOLA | Dátum: 01.07.2022 10:00


TVARY A TVÁRE / 1.-3. júl 2022

Divadelníkom a študentom umeleckých odborov dávame do pozornosti piaty ročník divadelného workshopu TVARY A TVÁRE. Uskutoční sa v Divadle VIOLA v dňoch

1.-3. júla. Povedie ho český režisér Pavel Gejguš spolu s dramaturgom Jakubom Molnárom.

Účasť na workshope poskytne prihláseným účastníkom okrem získania nových skúseností v oblasti divadla aj možnosť dlho dobej spolupráce s Divadlom VIOLA, s perspektívou získania pracovného miesta.
 

Časový harmonogram bude ohlásený priamo prihláseným účastníkom.

Počet účastníkov je obmedzený.

Účasť na workshope je bezplatná!

Prihláška dostupná tu: https://forms.gle/8qXewQwhnAhGGUcHA

Termín uzávierky: 15. jún 2022


Obsahový zámer workshopu slovami režiséra:

Tématem letošního ročníku divadelního worshopu bude rozbor struktury klasických pohádek a jejich využití pro autorskou tvorbu nových příběhů. Workshop bude rozdělen na teoretickou a praktickou část. V teoretické části budeme rozebírat klasické pohádky, jejich strukturu, výstavbu příběhu, symboliku, archetypy a podobenství. Po jejich odhalení a analýze budeme hledat možnosti využití těchto principů při tvorbě nových pohádek.

V následující praktické části tyto principy zúročíme a aplikujeme při vytvoření nové autorské pohádky, k tvorbě budeme hledat patřičné techniky a formy ztvárnění, které budou nejlépe rezonovat se vzniklým obsahem. Originální pohádka, která na workshopu vznikne, bude následně odehrána.

Rozbory i praktická část proběhne pod vedením režiséra a dramaturga Pavla Gejguše a dramaturga Jakuba Molnára.


Pavel Gejguš

Narodil sa v Ostrave v roku 1983. Študoval na Gymnáziu Ostrava-Hrabůvka, po maturite pokračoval na JAMU v Brne v odbore činohernej réžie. V roku 2009 absolvoval vysokoškolské štúdium a pôsobil ako režisér na voľnej nohe. V roku 2014 sa vrátil späť do Ostravy a ujal sa kultúrneho priestoru Stará aréna, kde sa podieľal ako umelecký šéf, režisér a dramaturg na vzniku novej divadelnej scény. V roku 2019 začal opäť pôsobiť ako režisér na voľnej nohe. V súčasnosti pôsobí ako interný dramaturg činohry v Národním divadle moravskoslezském, taktiež aj ako pedagóg na Janáčkovom konzervatóriu v Ostrave a aj ako stály režisér v divadle Studio G.


Jakub Molnár

Jakub Molnár absolvoval odbor dejín a teórie divadelného umenia na VŠMU (Bc.) a divadelnú dramaturgiu na JAMU (MgA.). Ako divadelný dramaturg spolupracoval s viacerými českými a slovenskými divadlami (Studio G v Ostrave, ZSVOŠU – Dílna Městského divadla Zlín, BDnR v Banskej Bystrici, Actores v Rožňave a ď.). Aktívne sa zúčastňuje divadelných festivalov a prehliadok ako dobrovoľník, člen odbornej poroty alebo festivalovej redakcie. Je spoluzakladateľom študentského časopisu Ateliér 205 na JAMU, členom SC AICT, prispievateľom do viacerých divadelných a kultúrnych periodík (kød, Tanec, Kapitál, Loutkař, Taneční zóna, Divadelný zápisník, MLOKi a i.). V roku 2020 napísal knihu o histórii ochotníckeho divadla v Tisovci T160VEC: Premeny divadla pod Hradovou. Od roku 2021 je šéfredaktorom časopisu Javisko.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Naspäť na výpis