Urban Hudák a hostia / Túžba tvoriť

Autor: VIOLA | Dátum: 03.12.2019 18:00

Všetkých záujemcov o súčasnú hudobnú tvorbu srdečne pozývame na posledné tohtoročné podujatie cyklu Cesty k hudbe. O svojej túžbe tvoriť bude hovoriť člen košického umeleckého zoskupenia Urban Hudák - hudobný skladateľ Juraj Vajó. Už tradične sa pridajú aj zaujímaví hostia, tentoraz nimi bude bratislavský skladateľ Peter Javorka a taliansky perkusionista, pôsobiaci v Prahe Elia Moretti. Večer začne v divadle centra pre umenie VIOLA o 18.00 hod.

Hudobný program
Peter Javorka Tri skladby pre klavír sólo
Lenka Novosedlíková Study od Banality V
U.H. Silente Dances

Účinkujúci:
Boris Vaitovič, basová gitara, theremin, hlas
Attila Tverďák, elektrická gitara, hlas
Juraj Vajó, klavír, hlas
Elia Moretti a.h, bicie nástroje, hlas
Peter Javorka a.h., klavír, elektronika


O skladbách
Tri skladby pre klavír sólo vznikli na jeseň 2019. Ide o abstrakciu pre klavír sólo. (Peter Javorka)

Study od Banality V, je skladba z otvoreného cyklu skladieb (Study of Banality) pre komorné zoskupenia rôzneho obsadenia, často krát aj otvoreného zvukového inštrumentáru. Sú to skladby na ktorých si autorka skúša najbanálnejšie zvukové procesy v čase tak, aby mal poslucháč všeobecný neuspokojivý proporčný vnem. Využíva prvky najjednoduchších zvukových stôp a tvorí s nimi celý proces aj otvorených aj vykomponovaných pasáží. (Lenka Novosedlíková)

Silente Dances sú piesne pre hlas, komorný súbor a performera prevažne v anglickom, ale aj v slovenskom, aramejskom a v maďarskom jazyku. Názov venoval izraelský terapeut rabi Zalman Nelson ako reflexiu náčuvu.
Pracujem metódou „work in progress“ súčasne na niekoľkých verziách, z ktorých zvukový záznam, či už autentický, alebo „fake“ spolu s predchádzajúcimi prevedeniami skladby slúžia ako možný materiál pre performera.
Piesne sú zhudobnením prevažne mojej pôvodnej poézie, v jednom prípade ide o parafrázu z oblasti populárnej hudby. (U.H.)

VIOLA centrum pre umenie / divadlo
VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať priamo vo VIOLE alebo na info@violapresov.sk / 0905 688 665 (t. č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne)
Rezervované miesto je potrebné obsadiť minimálne 15 min. pred začiatkom podujatia, v opačnom prípade nárok na rezerváciu miesta zaniká.

Naspäť na výpis