Včiel u nás ubúda. Ako tomu predísť? - prednáška

Autor: VIOLA centrum pre umenie | Dátum: 02.04.2019 18:00K faktorom, zodpovedným za zhoršenie „včelej situácie“ na Slovensku, patrí moderné poľnohospodárstvo, zmena klímy, extrémne výkyvy počasia, choroby, parazity a menej potravy pre včely. O tom, ako môže každý z nás prispieť k ochrane tohto vzácneho hmyzu, budú na prednáške vo VIOLE rozprávať
včelár IGOR ŠTVARTÁK
a záhradná a krajinná architektka LENKA KOLNÍKOVÁ.„Včela je sama o sebe výnimočná. Počas vývoja druhov na našej planéte sa zmenila v minimálne možnej miere, čo nasvedčuje tomu, že je asi ,dokonalý‘ tvor. V prírode nemá náhradu a ak každý rok neopelí planétu, ľudia budú mať o dve tretiny chudobnejší ,stôl‘. Celá príroda a všetko v nej je prepojené. Keď vypadnú včely, začne sa to kaziť,“ konštatuje Igor Štvarták, ktorý sa včelárstvu venuje už šesť rokov.Obrovskou chybou je, že včely berieme ako samozrejmosť. „A nielen ich, ale aj to, že v obchode kúpime chlieb, jablká... Akosi zabúdame, že potraviny sa musia niekde vypestovať, často s použitím veľkého množstva pesticídov a iných chemických prípravkov. Včely sa snažia žiť v našom svete, no niekedy je pre ne naše prostredie neúnosné, a tak umierajú,“ upozorňuje Štvarták. Zdôrazňuje, že včely je potrebné vnímať ako jeden organizmus. Príčinu úbytku včiel na Slovensku vidí o i. aj vo vysokom priemernom veku včelárov. „Častokrát včelária, kým sa ,udržia na nohách‘. Žiaľ, vo veľkej väčšine ich nemá kto nahradiť. Aj keď sa mladí ľudia rozhodnú chovať včely, v mnohých prípadoch nemajú potrebné znalosti. Prvé sklamania ich odradia, a preto včelárstvo napreduje veľmi pomaly.“Ako včelám pomôcť?
„Ak im človek chce pomáhať ,vo veľkom‘, mal by sa stať včelárom. Taktiež by sme si mali kupovať med od našich včelárov. Podporíme osobu, ktorá sa o tento hmyz priamo stará. Na dedine alebo v meste sa dajú pestovať včelomilné rastliny v predzáhradkách alebo na balkónoch. Predstavte si sídlisko, kde by na každom balkóne kvitli kvety. Bola by to horizontálna lúka. Vynikajúce prostredie pre včely, ale aj pre ľudí,“ odporúča Štvarták.
Ďalšie rady si môžete prísť vypočuť 02. apríla do VIOLY.VIOLA centrum pre umenie /klub/
VSTUPNÉ: 3 €


Vstupenky si môžete zakúpiť priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo rezervovať na info@violapresov.sk / 0905 688 665 (t.č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne).Platnosť rezervácie vstupeniek končí 24 hodín pred konaním podujatia. Ak rezervované vstupenky nebudú vyzdvihnuté v tejto lehote, budú zaradené do predaja.


Naspäť na výpis