Ysaÿe | DEBUSSY | ENESCU

Kúpiť vstupenku online

Autor: Šušľavá mušľa | Dátum: 27.10.2023 18:00


Pozývame Vás na ďalší koncert hudobnej prehliadky Sólo-duo-trio. Účinkovať bude vynikajúca umelecká dvojica, rodák z Prešova Milan Paľa a jeho manželka Katarína Paľová.

Program:

Claude Debussy: Sonáta pre husle a klavír, L.148I. Allegro vivoII. Intermède – Fantasque et légerIII. Finale – Très animé


Eugène Ysaÿe: Poème élégiaque op. 12 pre husle a klavír 


George Enescu: Impressions d’enfance op. 28 pre husle a klavírI. MénétrierII. Vieux mendiantIII. Ruisselet au fond du jardinIV. L'Oiseau en cage et le coucou au murV. Chanson pour bercerVI. GrillonVII. Lune à travers les vitresVIII. Vent dans la cheminéeIX. Tempête au dehors, dans la nuit X. Lever de soleil(Časti naväzujú attacca)


MILAN PAĽA
Patrí vďaka koncertnej činnosti, výkonom, repertoáru a nahrávacím aktivitám medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej hudby posledných dekád. Študoval na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Už ako mladý umelec získal viacero cien a s nimi
i medzinárodnú pozornosť na súťažiach Concourse Moderne Riga, Anglo-Czecho-Slovak Trust London, Leoš Janáček International Competition Brno, Bohuslav Martinů Competition
a i. V štúdiu pokračoval na Hochschule für Musik und darstellende Kunst Wien a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V súkromnej triede S. Yaroshevicha sa zoznámil s husľovou školou D. Oistracha, no vďaka blízkemu vzťahu a spolupráci s legendárnym francúzskym skladateľom a organistom J. Guillouom prijal aj prvky francúzskej moderny.
Dnes patrí medzi najvýznamnejších česko-slovenských huslistov
a odborná verejnosť ho radí medzi elitu svetových interpretov. Ako sólista spolupracoval
s National Radio Symphony Orchestra Kiev, Kioi Sinfonietta Tokyo, Prague Symphony Orchestra, Saint Petersburg Philharmonic Congress Orchestra, Saint Petersburg Philharmonic, St. Petersburg State Capella Symphony Orchestra, Brno Philharmonic, Philharmonic Orchestra Altenburg-Gera, Slovenská filharmónia, Symfonický Orchester Slovenského rozhlasu a i. Spoluprácu nadviazal s dirigentmi ako Th. Guschlbauer, H. Arman, A.Cernusenko, L. Svárovský, M. Košík, A. Markovic, A. Sebastian Weiser, O. Vrabec, O. Olos, D. Švec, P. Gribanov.
Diskografia Milana Paľu tvorí vyše 30 titulov. Výnimočným počinom je antológia slovenskej tvorby pre sólové husle, vďaka ktorej získal v roku 2009 Cenu Ľudovíta Rajtera. Najnovšími dvoma nahranými titulmi sú: Samuil Feinberg Violin Sonatas, Leoš Janáček Violin and Viola Works, Adrián Demoč: Dotyky. Za zrkadlom (celovečerné dielo pre sólové husle), Jana Kmiťová: Dve vety o tvojej tvári (celovečerné dielo pre sólové husle), Milan Pala plays Alfred Schnittke (Koncert č.3 pre husle a orchester, Sonáta č. 3 pre husle a klavír, Madrigal in memoriam Oleg Kagan pre husle sólo).

KATARÍNA PAĽOVÁ
Po absolvovaní gymnázia pokračovala v štúdiu na Konzervatóriu v Žiline v odboroch hra na klavír (Mgr. art. Ľudmila Fraňová) a dirigovanie (doc. Štefan Sedlický). V rovnakom čase bola členkou študentského ansámblu pre súčasnú hudbu Veni Academy, s ktorým pod vedením Mariána Lejavu účinkovali na festivaloch ISCM World New Music Days 2013, Melos Étos a i. V roku 2013 ansámbel nahral titul s názvom Rolling Tones / In zarter Bewegung, za ktorý získal cenu Radio_Head Awards v kategórii Klasická hudba.
V rokoch 2013 - 2018 študovala hru na klavír na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne v triede prof. Ivana Gajana. Zúčastnila sa majstrovských kurzov u Eugena Indjića, Alexandra Serdara, Daana Vandewalle, Jonathana Powella a i. V súčasnosti študuje doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave pod vedením prof. Ivana Gajana.
Interpretka sa v súčasnosti zameriava najmä na hudbu 20. a 21. storočia s akcentom na diela menej hrávaných či zabudnutých autorov. Doposiaľ uviedla diela skladateľov ako napr. Samuil Feinberg, Nikolaj Roslavets, Giacinto Scelsi, Jean Guillou, Alfred Patera, Valentin Bibik, Toru Takemitsu či Pascal Manolios. Katarína Paľová premiérovala niekoľko skladieb slovenských autorov (Iršai, Manolios), a zároveň uviedla množstvo diel zahraničných autorov v slovenskej či českej premiére. Ako sólistka i komorná hráčka účinkovala na viacerých pódiách a festivaloch na Slovensku i v Čechách (Konvergencie, Moravský podzim, Albrechtina, Levočské babie leto, Stanica Žilina-Záriečie, koncertný cyklus Ensemble Opera Diversa a i.). Aktivity Kataríny Paľovej od roku 2020 zahŕňajú aj nahrávaciu činnosť. V spolupráci s manželom Milanom Paľom nahrala dva albumy s tvorbou pre husle a klavír Samuila Feinberga a Leoša Janáčka, ktoré vyšli vo vydavateľstve Pavlík Records. Najnovšie nahrávanie tituly sú: Valentin Bibik: Sonáty pre husle a klavír, Pascal Dusapin (dielo pre husle sólo, husle a klavír).

Divadlo VIOLA, Prešov, Tkáčska 2

VSTUP 3€

Vstupenky si môžete zakúpiť online na našej web stránke alebo v Kaviarni VIOLA včase otváracích hodín: pondelok-piatok od 10.00-18.00.
Lístky je možné zakúpiť elektronicky priebežne, najneskôr v deň pred konaním podujatia do 24.00 hod. V prípade, že si neviete zakúpiť vstupenku on line, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0910 189 007.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Naspäť na výpis