Záchrancovia a zachránení

Autor: Divadlo VIOLA | Dátum: 01.10.2023 14:00
O FESTIVALE PADÁK: https://www.violapresov.sk/padak-multizanrovy-festival


Záchrancovia a Zachránení

Prehliadka mesta spojená s príbehmi tých, ktorým sa podarilo prežiť neľudské časy 2. svetovej vojny a vyhnúť sa transportom do koncentračných táborov, ale aj tých, ktorí riskovali vlastné životy, aby im pomohli.

Sprevádza: Andrea Sivaničová

Spoznáte osudy:

Agneši a Jána Kalinovcov,

Eugena Bárkánya,

Eleny Geröovej,

Yehudu Lahava,

Alžbety Lefkovitsovej a madam Elise,

Very Somen,

rodiny Herzovcov a Alexeja Basára,

Jolany Hofstätterovej a Rudolfa Lieskovského,

Juraja Szantóa,

Juliany Filovej,

biskupa Pavla Petra Gojdiča.

Vypočujete si, ako sa Agneši FARKAŠOVEJ, neskôr Kalinovej podarilo vyhnúť prvým transportom, ako sa z Ladislava SCHWARZA stal Ján Kalina, a ktorá známa osobnosť mu pomohla ukrývať sa počas celej vojny Nemcom doslova pred nosom. Kto bola Elena GERÖOVÁ, kde vyrastal známy reportér z blízkeho východu Yehuda LAHAV, aké mal spomienky na Prešov i na posledné chvíle s rodičmi. Priblížime si aj príbeh známej lekárničky Alžbety LEFKOVITSOVEJ z dodnes existujúcej lekárne u Salvatora, jej syna Ivana či statočnej madame ELISE, ktorá za snahu pomôcť sama skončila v koncentračnom tábore. Nezvyčajné sú i osudy staviteľa Juraja SZANTÓA, ukrývajúceho sa v kasárňach, Very SOMEN, vnučky slávnej Gellértovskej rodiny, Jolany HOFSTÄTTEROVEJ, ktorú zachránil správca likérky Excelsior Rudolf LIESKOVSKÝ či čestného arizátora Alexeja BASÁRA záchrancu rodiny pekára Nathana HERZA. Pri téme o záchrancoch a zachránení neobídeme ani gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra GOJDIČA, ktorý pomohol desiatkam židom, vrátane Juliany FILOVEJ a ako jeden z prvých vysokých cirkevných hodnostárov získal ocenenie Spravodlivý medzi národmi.


Sprievodkyňa mestom a jeho minulosťou pôsobí v Centre regionálnych dokumentov Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava a už takmer pätnásť rokov sa venuje Objavovaniu Prešova. Na týchto pravidelných prechádzkach či prednáškach prezentuje malým i veľkým rôznorodé témy a zaujímavosti z histórie Prešova a blízkeho okolia. Popri architektonických pamiatkach, umeleckých slohoch a osobnostiach prezentuje aj špecifické okruhy ako sochy, hudba, voda, lekárne, kaviarne ap.


Divadlo VIOLA, Prešov, Tkáčska 2

VSTUP VOĽNÝ

Prihlasovanie: info@violapresov.sk, 0910 189 007.

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Naspäť na výpis