ZRUŠENÉ // Od pesničky k muzikálu / Českymo 2023

Kúpiť vstupenku online

Autor: Šušľavá mušľa | Dátum: 21.10.2023 18:00

Tento koncert je z organizačných dôvodov ZRUŠENÝ. 


Ďakujeme za pochopenie


---Od pesničky k muzikálu

Šnúra koncertov z prostredia českej scény pokračuje večerom piesní, prevažne muzikálových! Interpretovať ich bude šarmantná operná speváčka Lenka Cafourková v sprievode klaviristu  Zdeňka Krála. Bude to láskavé a romantické zastavenie v začínajúcom jesennom čase, a tak neváhajte a príďte si naplno vychutnať dúšky kvalitnej hudby!

Lenka Cafourková

je česká operná speváčka. Po absolvovaní Základnej umeleckej školy v rodnom Uničove bola v roku 2002 prijatá na Konzervatórium v Brne, do triedy MgA. Petra Julíčka. V rámci štúdia stvárnila hlavnú postavu v opere La canterina Josepha Haydna a postavu Bellindy v opere Dido a Aeneas Henryho Purcella.  

V rokoch 2008 – 2013 študovala na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Bakalárske štúdium ukončila absolventskou úlohou Popolušky vo Veselohre na moste Bohuslava Martinů a magisterské štúdium zavŕšila úlohou Mařenky v Predanej neveste Bedřicha Smetanu.

Zúčastnila sa majstrovských a speváckych kurzov u Petra Dvorského, Reginy Renzowej a Gabriely Beňačkovej (2010 a 2011). V roku 2010 vystupovala na koncerte mladých talentov vo Viedni ( „Morgenstern“). Je laureátkou súťaže Písňová soutěž B. Martinů v Prahe.

Pôsobí externe v Janáčkovom divadle v Brne a v roku 2013 debutovala ako  Mařenka v Smetanovej Predanej Neveste v Moravskom divadle v Olomouci, kde taktiež vo februári 2015 stvárnila postavu Vendulky v Smetanovej Hubičke.

V roku 2014 sa predstavila ako La Folie v opere Platée J. Ph. Rameaua. Išlo o českú premiéru, ktorá bola prezentovaná na Znojemskom hudobnom festivale a súčasne natáčaná Českou televíziou, pričom interpretka bola za rolu vybraná v širšej nominácii na cenu Thálie pre rok 2014. V rámci Znojemského hudobného festivalu sa predstavila aj v roku 2016 a to ako Zerlina v Mozartovej opere Don Giovanni.

Od roku 2013 spolupracuje sólovo i zborovo s Czech Ensemble Baroque.

Lenka Cafourková Ďuricová sa venuje prevažne opernému a operetnému repertoáru, ktorý rozširuje o interpretáciu piesní a muzikálových skladieb, prezentovaných na koncertoch.   

Zdeněk Král

je český hudobný skladateľ, klavírny improvizátor a občasný herec. Jeho záber je veľmi široký. Píše tzv. vážnu hudbu (komornú, zborovú, orchestrálnu), scénickú hudbu pre divadlo a rozhlas, divadelné piesne a šansóny, jazzové a jazzrockové skladby, hudbu k filmom aj reklame. Na svojom konte má taktiež niekoľko spevníkov úprav ľudových piesní, rozprávok pre deti a autorských divadelných predstavení.

Je držiteľom prestížnej ceny Classic Prague Awards za najlepšiu skladbu vážnej hudby za rok 2019 (Magnificat). Zároveň bol ocenený ako najhranejší autor vážnej hudby za rok 2018 a 2019 (cena OSA). Cenu poroty festivalu Zahada získal spoločne s Martinom Krajíčkom za projekt KK Band. Cena komediantů mu bola udelená za hudbu k inscenácii Denník Anny Frankovej. V roku 2017 sa stal finalistom súťaže Pianista roku (3. miesto) a v rokoch 2017 a 2018 dvojitým finalistom súťaže UK Songwriting Contest v Londýne.

Zdeněk Král je autorom hudby k viacerým filmom, napr. Velkofilm, Jako nikdy, Osud jménem Tugendhat. Napísal viac ako 400 piesní, väčšinu do divadelných predstavení. Je autorom scénickej hudby k viac než 80-tim divadelným a rozhlasovým hrám. Skomponoval desiatky skladieb komorných a vokálno-inštrumentálnych, napr. Missa brevis, Oratórium Vianočný príbeh, Carmina burana 2 - O ľudskej duši. Venuje pozornosť aj zborovej tvorbe a písaniu vokálnych sólových skladieb, napr. Magnificat, Ave verum corpus, Pater Noster, Ave Maria, Salve Regina, Ave Regina Caelorum.

Zdeněk Král vyštudoval konzervatórium v Tepliciach, odbor kontrabas, krátko študoval klavír na Konzervatóriu Jaroslava Ježka v Prahe. Potom absolvoval Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, odbor Hudobná skladba a následne štúdium zakončil ako doktorand odboru Hudobná tvorba.

Spolupracuje s Moravským klavírnym triom, s česko-dánskou huslistkou Ladou Fedorovou, Indigo Quartetom, s detskými zbormi Magdalenka a Kantiléna, so speváckym zmiešaným zborom Musica da camera Brno pod vedením Martina Franzeho, s klaviristom Martinom Kasíkom, Smetanovým triom, klaviristom Pavlom Zemenom, s Brnianskou filharmóniou, Národným divadlom Brno, Zlínskym filmovým festivalom a ďalšími.

Založil niekoľko zoskupení, napr. Seskupení mladých brněnských skladatelů Bezmocná hrstka, KK band (s mandolinistom Martinom Krajíčkom), Minach (s herečkou a speváčkou Marianou Chmelařovou), Zazou, Ambra, duo s herečkou a speváčkou Andreou Buršovou, kapelu Inspektor Kluzó.

Činný je aj vo viacerých divadelných a divadelno-hudobných projektoch, napr. Nekorektní skeče, Inspektor Kluzó, Hýbánky, Komediograf.


Divadlo VIOLA, Prešov, Tkáčska 2

VSTUP 3€

Vstupenky si môžete zakúpiť online na našej web stránke alebo v Kaviarni VIOLA včase otváracích hodín: pondelok-piatok od 10.00-18.00.
Lístky je možné zakúpiť elektronicky priebežne, najneskôr v deň pred konaním podujatia do 24.00 hod. V prípade, že si neviete zakúpiť vstupenku on line, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0910 189 007.

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Naspäť na výpis